Marka yönetimi ve marka yerlestirme: Filmlerde marka yerlestirme
  1. Tez No: 219496
  2. Yazar: HANDE DARICA KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA GÖRPE APR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalısmada, firmaların marka yönetimi sürecinde hedef kitlelerine ulasmak içinkullandıkları klasik iletisim faaliyetlerine alternatif olarak gelistirilen markayerlestirmeyle ilgili genel bilgiler ile özellikle en popüler marka yerlestirme mecrasıolan filmlere yapılan marka yerlestirmenin ülkemizde ne düzeyde kullanıldıgı vebunların izleyiciler tarafından ne kadar hatırlandıgı, izleyiciyi markayıkullanmaya/satın almaya yönlendirip yönlendirmedigi ortaya konmaya çalısılmıstır.Bu amaç dogrultusunda, tüm zamanlarda en çok kisi tarafından izlenmis ilk besTürk filmine ulasılmıstır. Bu Türk filmleri defalarca izlenerek içerik analizleriyapılmıs, filmlere yerlestirilen markalar tespit edilmis, bu markaların ne kadarsürelerle ve nasıl yerlestirildigi üzerinde durulmustur. Ardından bu filmler, evortamında filmleri daha önce seyretmemis kisilere izlettirilmis ve önceden hazırlanananket dagıtılarak hangi markaları hatırladıkları tespit edilmistir. Çalısma sonucunda,izleyicilerin markaları daha çok yerlestirmenin çesidine göre hatırladıkları vehatırlamanın bu markayı kullanmaya ya da satın almaya nadiren sevk ettigibelirlenmistir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is intended to pinpoint the general information about the newlyadopted brand placement applications that emerge as an alternative to the classicalcommunication techniques the firms used to send their messages to their targetaudience throughout the brand management process. Also it is tried to put forwardivthe frequency of the placement of the brands in the movies, the most popular meanfor the brand cover up and to what extent these brands are perceived and whether ithas activated them to buy or use these brands.In the light of this purpose five mostly watched Turkish movies of all times havebeen reached. The content analysis is done as a result of watching and examiningthem for several times and dwelled upon the brands placed in the movies. Also howand how often they are placed is highlighted. Afterwards, at home these movies arewatched by audience, who encounter with them for the first time and then theirawareness of the brands are tested though a survey, prepared diligently before. At theend of the analysis, it is discovered that the audience differentiate and remember thebrands according to the variety of their placement and distribution and thisremembrance have scarcely motivated them to use and purchase these brands.