Sinemada ürün yerleştirme; Hollywood ve Türk sinemasında ürün yerleştirme uygulamalarının karşılaştırmalı analizi
Product placement in cinema; Comparative analysis of product placement practices in Hollywood and Turkish cinema
- Tez No: 859657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ürün yerleştirme tekniği, sinema sektöründe kullanılan temel gelir getirici yöntemlerden biri olarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bu yöntem temelde bütünleşik pazarlama iletişimi sürecinin bir unsuru olarak değerlendirilir ayrıca marka iletişimi ve yönetimi sürecinde ürün yerleştirmesi tekniğinin yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Marka imajının oluşturulması ve pazarlama sürecinde özellikle sinema filmlerinin içine yerleştirilen tanıtımlar olarak karşımıza çıkan ürün yerleştirme tekniği, sinema sektörünün sadece“gişe veya televizyon”gelirlerinin ötesinde, gelir elde etmesinin bir yolu olarak kullanılmaktadır. Bu teknik, markanın bilinirliğini artırmak amacıyla bütünleşik pazarlama stratejileri içinde kullanıldığı gibi aynı zamanda satışları artıran bir uygulama olarak da tanımlanabilir.“Sinemada Ürün Yerleştirme; Hollywood ve Türk Sinemasında Ürün Yerleştirme Uygulamalarının Karşılaştırmalı Analizi”başlıklı bu çalışma, ürün yerleştirme kavramı üzerinde detaylıca durulmakla beraber iki farklı sinema sanayisinde ürün yerleştirme uygulamalarının kıyaslamasını yapmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Hollywood ve Türk sinemasında 2021 yılında en fazla gişe yapan filmler seçilmiş, bu filmlerde yer alan ürün yerleştirme uygulamaları karşılıklı olarak, hem sayısal hem de içerik açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca literatür yoluyla başta Hollywood sineması olmak üzere dünya sineması endüstrilerinin ürün yerleştirme geçmişlerine değinilmektedir. Çalışmada içerik analizi temelli tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler sayısallaştırılarak iki sinema arasındaki uygulama farklılıkları saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technique of product placement has been used for many years as one of the most important methods of generating revenue in the film industry. This method is basically considered as an element of the integrated marketing communication process and it is seen that the product placement technique is widely used in the process of brand communication and brand management. The technique of product placement, which is advertising specifically placed in movies to create and market a brand image, is used by the movie industry to generate revenue over and above box office or television“ revenue. This technique is used in integrated marketing strategies to increase brand awareness and can also be defined as an application that increases sales. This study titled ”Product Placement in Cinema; A Comparative Analysis of Product Placement Practices in Hollywood and Turkish Cinema" aims to compare the product placement practices in two different cinema industries, focusing on the concept of product placement. In this context, the highest-grossing films in Hollywood and Turkish cinema in 2021 were selected and the product placement practices in these films were evaluated against each other both numerically and in terms of content. Within the scope of the study, the history of product placement in the global film industry, especially in Hollywood cinema, is also mentioned in the literature. A data collection model based on content analysis was used for the study. By digitizing the data obtained, an attempt was made to identify the differences in practices between the two cinemas.