Sokak çocuğu olgusu ve Türkiye'de uygulanan hizmet modeli
The phenomenonof street children and the service model applied in Turkey
  1. Tez No: 219500
  2. Yazar: ÖZGÜR BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sokak çocuğu olgusu, 90'lı yıllarda dünya çapında yaygınlaşmasıyla, bir çokakademik çalışmaya konu olmuştur.Refah devletin çöküşü ve uygulanan yanlış ekonomik politikalar tüm dünyadayoksulluğa neden oldu. Bu tezde, diğer bir çok çalışmalarda olduğu gibi sokakçocuğu olgusunu bu çerçevede ele aldık. Çocukluk kavramının tarihsel gelişimi vekoruma politikalarını göz önüne alarak, sokak çocuğu olgusunu yurttaşlık,kentleşme, dışlanma, sosyal izolasyon, sosyal politika ve haklar ekseninde tartışmayaçalıştık.Ancak amacımız, şu an Türkiye ve dünyada uygulanan modellerikarşılaştırarak, yeni bir hizmet modeli sunmak değil, sokak çocuğu olgusunu, ortayaçıkış koşullarında kavramsal olarak yeniden gözden geçirmeye çalışmaktır
Özet (Çeviri)
Since the phenomenon of street children has become widespread inworldwide in the 1990's, it has been a studying project in many of academicresearches.Decadence of the welfare state and the wrong current economics policiesleaded to the poverty all around the world. In this thesis, as in the many otherresearches, we discuss the fact of street children within this frame. Taking intoconsideration the course of the historical development the concept of childhood andthe protection policies, we try to discuss the fact of street children on the axes ofcitizenship, protection of children rights urbanization, exclusion, social isolation,social policies and rights.Yet our aim is not to propose a new service model by comparing the currentmodels applied in the world and Turkey. Rather, we intend to reconceptualize thephenomenon of street children by referring to the conditions of its genesis