Muş Ovası ve çevresinin arazi kullanımı
Land use in Muş plain and its surroundings
  1. Tez No: 219501
  2. Yazar: MEHMET EMİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma sahamız olan Muş ovası ve çevresi, Doğu Anadolu Bölgesi'ninYukarı Murat-Van Bölümünde yer almaktadır. Bu saha bugüne kadar beşeriözellikleri bakımından az incelenmiş bir yöresini oluşturmaktadır. Çalışmadaarazinin fiziki ve beşeri potansiyeli ortaya konulduktan sonra, arazi kullanımözellikleri belirlenmiş ve ortaya çıkan sorunlara çözümler önerilmiştir. Çalışmagözlem, mülakat gibi arazi çalışmalarını da içeren veri toplama aşamalarından sonrayoğun bir literatür taraması sonucunda gerçekleştirilmiştir. Yaptığımız masa başıçalışmaları daha çok istatistikî verilerin değerlendirilmesi ve haritalarınhazırlanmasıyla meydana gelmiştir. Fiziki potansiyelin belirlenmesi için yaptığımızçalışmalarda araştırma sahasında özellikle tarım yapmaya müsait bir alt zon ilehayvancılık yapmaya müsait bir üst zon belirlenmiştir. Ovada yer alan köylerinbüyük kısmında ekip biçme faaliyetlerinin, dağlık sahalarda ise hayvancılığın hakimolması bunun en önemli göstergesidir. Yapılan incelemeler sonucunda her iki zonada farklı çözüm öneriler geliştirilmiştir. Araştırma sahasının Türkiye'nin en gerikalmış yerlerinden birisini oluşturması, burada sadece fiziki planlamanınyapılmasının yeterli olamayacağını da göstermektedir. Bunun için okur-yazarsayısını arttırmaktan, nasıl daha verimli üretim yapılacağına kadar değişen herkonuda eğitim şarttır. Bu çalışmaların sonucunda Muş ovası ve çevresi göçlernedeniyle nüfus kaybeden bir yer değil, en azından kendi insanını doyurabilen bir yerolacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Muş Plain and its surroundings are placed in the upper part of Murat-Vanof the east Anatolian region. The human peculiarities of this land are the least studiedtill now. After demonstrating potential physics and human being, we explainedfeatures of land use and suggested some solutions to the problems that we hadobserved.The study of land working, such as observation and interwiev, was carried outafter collecting data and a dense research. The office work consists of more statisticsdata assessement and useful maps.ivThe studies we made in order to define potential physics in the study regionespecially in the place, has a useful up zone and a down zone for raising livestock.The prevelent agricalture in many plain?s villages and raising livestock in mountains?regions to the most important indication.According to our research, there are different solutions offered in both zones.We must point out that our study for this area showed that it is one of the mostundeveloped region in Turkey. İn this case only the physical Project will not beefficient for studies. So that we necessary education for litrate figure to producemore fertile yield in every object. As a result of these works the Muş plain and itssurroundings will not lost population because of immigrations and can produceenough goods to sature its people.