Zihinsel engelli çocuklarda denge eğitimi çalışmlarının bazı öz bakım becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of balance education exercises on some self-care skills of mentally retarded children
  1. Tez No: 219536
  2. Yazar: NİLGÜN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı zihinsel engelli çocuklarda denge eğitimi çalışmalarının seçilen özbakım becerileri üzerine etkisini ortaya koyabilmektir. Çalışmada uzmanlar eşliğinde hazırlanan denge beceri ölçüm aracı ile çocukların denge performansları alınmış ve iki grup birbiri arasında homojenlik gösterecek şekilde deney ve kontrol grubu olmak üzere oluşturulmuştur. Özel eğitim uzmanının görüşleri alınarak ön koşul olarak denge becerisi gerektiren 4 giyinme-soyunma becerisi seçilmiştir. Özel eğitim uzmanının hazırlamış olduğu beceri analiz formu ile her iki grubunda seçilen becerilerde ki performansları değerlendirilmiştir.Performans değerlendirme aşamasından sonra deney grubuna 8 hafta süreyle uzmanların yardımı ile hazırlan denge geliştirici istasyon çalışması uygulatılmıştır. Bu çalışmayla eş zamanlı olarak, seçilen özbakım becerileri özel eğitim uzmanı tarafından her iki grupla çalışılmıştır. Denge becerisinde 8. haftanın sonunda, özbakım becerilerinde ise 4. ve 8. haftaların sonunda değerlendirmeler yapılmıştır.Elde edilen veriler SPSS 11.0 paket programında wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir;1)5-7 yaş grubundaki zihinsel engelli çocukların denge beceri düzeyleri normal gelişim gösteren akranlarına oranla çok düşük seviyededir.2)Deney grubuna uygulanan 8 haftalık denge eğitimi sonucunda grubun denge becerileri düzeylerinde ilerleme görülmüştür.3)Deney grubunun özbakım becerilerini öğrenme düzeylerindeki hız, kontrol grubuna göre daha yüksektir.Çalışma sonunda her iki grupta belirlenen özbakım becerilerini bağımsız olarak yapabilecek düzeye ulaşmıştır.Ancak deney grubundaki çocukların bazıları 4.hafta sonunda yapılan değerlendirmede seçilen özbakım becerilerini bağımsız olarak gerçekleştirebilecek duruma gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research intends to determine the effect of balance education exercises on selected self-care skills of mentally retarded children. In this research, the balance performance of children was measured by balance skill measuring instrument which was set up with the assistance of the specialists and both treatment and non-treatment control groups were constituted homogeneously. As prerequisite, 4 dressing - undressing skills that need balance skill were selected with the assistance of the specialists. The performance of selected skills of both groups were evaluated by the skill analysis form that is composed by the private education specialist.The balance developer exercises programme that was set up with the assistance of specialists was exucated to the treatment group for 8 weeks after the phase of performance evaluation. The selected self-care skills were exucated by the private education specialist to both groups concurrently with the balance developer exercises programme.Balance and self-care skills of both groups were evaluated at the end of week 4th and week 8th. The data obtained at the end of the research was evaluated by Wilcoxon Match-Pairs Signed Ranks Test. SPSS 11.0 package program was used for evaluations.The results of this research can be explained as followings;1)Mentally retarded children who are 5 - 7 years old have lower balance skill levels than their coequals.2)After the balance developer exercises programme that exucated to the non-treatment control group for 8 weeks, a significant development was determined on the balance skills of that group.3)The treatment group is faster than non-treatment control group at learning self-care skills. Both groups reached the level that both of them are able to achieve self-care skills self-dependencely after the exercises programme. It was pointed that some of the children of the treatment group became to be able to achieve selected self-care skills self-dependencely after the evaluation that was exucated at the end of the week 4th