İlköğretim I. kademede görevli sınıf öğretmenlerinin sınıf disiplinine ilişkin görüşleri
The views of class masters who are in charge at first grade of primary schools on classroom discipline
  1. Tez No: 219538
  2. Yazar: GÖZDE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma İlköğretim I. Kademede Görevli Sınıf Öğretmenlerinin Sınıf İçi Disipline İlişkin Görüşleri'ni belirlemek amacıyla genel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmada ilköğretim birinci kademedeki sınıflarda, öğretmenlerin sınıf içinde karşılaştıkları disiplin problemleri, disiplin problemlerinin nedenleri, öğretmenlerin bu disiplin problemlerine karşı kullandıkları yöntemler ile bedensel cezaya ilişkin öğretmen görüşleri alınmıştır. Bu görüşlerin öğretmenlerin cinsiyeti, mesleki kıdemleri, okuttukları sınıf düzeyleri ve mezun oldukları okul türlerine göre ne kadar farklılaştığı saptanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini 2006-2007 öğretim yılında Düzce İl Merkezi'ndeki ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Evrenden yola çıkılarak 16 ilköğretim okulunda görev yapan 165 sınıf öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırma için gerekli veriler Aksoy (1999) tarafından geliştirilen ve 67 maddeden oluşan anket formunun uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:Öğretmenlerin sınıf yönetiminde öğrencilerinin disiplini bozan davranışlarına, davranışların nedenlerine, davranışlara karşı kullanılan yöntemler ile bedensel cezaya ilişkin görüşleri alındığında öğretmenlerin cinsiyetlerine, mezun oldukları okul türüne ve okuttukları sınıf düzeyine göre bir farklılık belirlenmezken; öğretmenlerin mesleki kıdemlerine göre sınıf yönetiminde öğrencilerinin disiplini bozan davranışlarına ilişkin görüşleri, disiplini bozan davranışların nedenleri ve bedensel cezaya ilişkin görüşleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a defining study in the model of general scanning aiming to determine the views of class masters who are in charge at first grades of primary schools on classroom discipline. In this respect, the views of the teachers at first grades of primary schools on disciplinary problems they meet in the classrooms, the reasons of these disciplinary problems, the methods they use against these problems and their views on physical punishment are taken in this research. It is also tried to be determined in what respect the views of the teachers differ on their sexes, professional seniorities, the level of the classrooms they were in charge with and the type of the schools they finished.The class masters who were in charge in the educational year of 2006?2007 in the province center of Düzce are the main scopes of this research. By taking these scopes into consideration the 165 teachers who are in charge in 16 primary schools formed the sampling of the research. The data needed to make this research is determined by the application of the survey formed of 67 articles developed by Aksoy (1999).When the teachers views on the behaviors of the students breaking discipline in class management, the reasons lying behind these behaviors and the methods used against them and their views on physical punishment were taken, no difference was determined regarding their sexes, the type of the schools they finished and the level of the classrooms they were of the students breaking discipline in class management, the methods used against them and their views on physical punishment were taken a significant difference was determined regarding the teachers professional seniorities.