İlköğretim okullarının birinci kademesinde görevli sınıf öğretmenlerinin müzeleri görsel sanatlar eğitimi dersinde kullanmalarına yönelik görüşleri(Ankara ili Çankaya ilçesi örneği)
  1. Tez No: 211824
  2. Yazar: AZİZE EBRU METAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GONCA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma ilköğretim ilk kademedeki bazı okullarda branş öğretmeni olmadığı için görsel sanat eğitimi derslerine giren sınıf öğretmenlerinin görsel sanatlar eğitimi derslerinde; müzelerin kullanılmasına ilişkin görüşleri neler olduğuna yönelik bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2005-2006 öğretim yılında Ankara merkezde bulunan 496 ilköğretim okulunda görev yapan Sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır Araştırmada evrenin tümüne ulaşılamadığı için ve Sınıf Öğretmenleri sayı olarak fazla bulunduğundan Örneklem yoluna gidilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara ili Çankaya ilçesindeki ilköğretim okullarından yansız atama (random) yoluyla seçilmiş 5 tane resmi İlköğretim okulu ve yine yansız atama (random) yoluyla seçilmiş bu ilköğretim okullarında görevli 60 Sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında, sınıf öğretmenleri için anket kullanılmıştır.Anket ile elde edilen bilgilerin değerlendirilmesinde;frekans (f) ve yüzde (%) ortalamaları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Görsel Sanatlar Eğitimi derslerini bazı İlköğretim I.Kademe okullarında Sınıf Öğretmenleri okutmaktadır. Ancak branş eğitimine sahip olmadıkları görülmektedir. Görsel Sanatlar Eğitimi dersinin işlenmesinde, ilköğretimde dokunarak,görerek,hissederek,yaratıcılığa dayalı bir ders öğretim programının iii uygulanması gerekmektedir.Bu bağlamda müzeler, Görsel Sanatlar Eğitimi dersleri için özellikle etkin öğrenmenin gerçekleştiği yaygın eğitim kurumlarıdır. Müfredatta Görsel Sanatlar Eğitimi dersinde Müzelerin Kullanımına Yönelik Etkinlikler yer almaktadır. İlköğretim Birinci Kademede Görsel Sanatlar Eğitimi dersine giren Sınıf Öğretmenlerinin Müzeleri Görsel Sanatlar Eğitimi ders etkinliklerinde eğitim amacına uygun kullanılmadığı görülmektedir. Araştırma sonunda ortaya çıkan görüşlere dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a work about class teachers?s making use of museums in visual arts education) lessons as in some primary schools of level one there are not branch teachers of this lesson. The basis of the research is class teachers who work in 496 schools in the center of Ankara in 2005-2006 academic year. Because all the teachers couldn?t have been reached and they were found many in numbers, sampling method have been used. The sampling of the research consists of randomly picked 5 government primary school which were open to education in the 2005-2006 academic year and again randomly picked 60 teachers from these schools. In this research, interview forms have been used for the teachers. The information gathered through the forms and teachers? opinions have been controlled by varience analysis. According to the research the results show that;Visual Arts Education lessons are taught by class teachers in some primary schools level one however it is seen that they are not trained to teach this subject.During the Visual Arts Education lessons in primary schools, a lesson plan that depends on touching, seeing, feeling and creation should be followed. In this sense, museums are common educational institutions where efficient learning takes place for Visual Arts Education lessons. In the curriculum, there are activities that suggest the use of museums in Visual Arts. v Education visual art lessons are not making use of the museums in the educational sense. In this research, the subjects take place which are related to the problems that have come into.