Beden eğitimi öğretmenlerinin okul içi ve okul dışı faaliyetlerde karşılaştıkları sorunların incelenmesi (Trabzon ili örneği)
Bbservotion of physical education teocher's problems which they challenge with indoor ond outdoor events (Example:Trabzon)
  1. Tez No: 219539
  2. Yazar: AKIN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada; beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştıkları okullardaki Beden Eğitimi derslerinde ve okul dışındaki sportif faaliyetlerde karşılaştıkları çeşitli sorunlar, okul yöneticileri, aileler ve öğrencilerin spora ve Beden Eğitimi derslerine gösterdiği ilgi düzeyleri ve sportif faaliyetler için okul içi ve dışı fiziki imkanların yeterliliği tespit edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada nitel araştırma metodolojisi yöntemlerinden olan ?özel durum çalışması? yöntem olarak kullanılmıştır. Bu araştırma Trabzon ili merkezindeki ilköğretim ve orta öğretim okullarında çalışan toplam 20 Beden Eğitimi öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan Beden Eğitimi öğretmenleriyle yar ı yapılandırılmış mülakat (görüşme) formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmış ve çalışma için veri sağlanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde nitel araştırma veri analizi tekniklerinden olan ?sürekli karşılaştırmalı analiz (constant comparison method) ve içerik analizi (content analysis)? teknikleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre;Okullarda yürütülen Beden Eğitimi derslerine öğrencilerin göstermiş olduğu ilgi yüksek düzeyde olmasına rağmen, branş dışı öğretmenlerin, okul yönetimlerinin ve ailelerin desteği çok yüksek değildir. OKS ve ÖSS gibi sınav sisteminin bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Okul içinde karşılaşılan en önemli sorun fiziksel alt yapı ve malzeme eksikliği, Beden Eğitimi ders saatlerinin az olduğu dolayısıyla programın uygulanma düzeyinin düşük olmasıdır. Okul dışı faaliyetlerde ise, sportif faaliyetler için tesislerin yetersiz oluşu, öğretmenlerin okul dışı faaliyetleri yürütmede izinler konusunda bazı engellerle karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the problems of Physical EducationTeachers both in school and out of school sport activities. In the study, perceptions ofschool management, parents and students towards physical education courses inschools as well as the adequacy of physical conditions of schools for PhysicalEducation were explored.In the study ?case study? approach, within the qualitative research approachwas used as the method of the research. The study carried out with total 20 PhysicalEducation Teachers, who work at Primary and Secondary Schools in Trabzon.Qualitative data collected through semi-structured interviews with participantteachers. The data obtained was analyzed through the ?constant comparison method?in which content analysis was made.According to the study findings;Students in schools show high interest towards physical education lessonshowever, interests and support of non-subject teachers, school management andparents towards Physical education is found to be very low. Entry examinations afterschool e.g. OKS, and ÖSS thought to be effective on their perceptions about physicaleducation lessons. According to findings of the study, inadequacy of physicalenvironments and support material in schools, limited physical education hours arethe major problems that physical education teachers face. In out-of-school sportactivities again facilities and physical infrastructure; and difficulties in gettingpermissions from the management to carry out activities out of school hours wereechoed as other main problems by the participant teachers.