أدٔاث االسخفٓاو فً انهغت انعربٍت ٔانخركٍت -دراست حقابهٍت-
Arapçada ve Türkçede soru edatları - karşıtsal çözümleme -
  1. Tez No: 219541
  2. Yazar: BASHAR YOUNES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüzyılın ikinci yarısı başladığından beri yabancı dil öğretimi alanında büyük bir atak başladı. Bu çalışmaların başını da Amerikan Michigan Üniversitesi'ndeki hocalar çekmiştirler. Bu hareket farklı diller arasında bu yabancı dilleri öğrenenlere kolaylık getirmesi açısından karşıtsal çözümleme alanında çalışmalar yapma zorunluluğu getirdi. Karşıtsal çözümleme alanında üç tane hipotez ortaya atıldı. Bunlar güçlü, orta ve zayıf görüşlerdir. Güçlü görüş zorluklrı önceden bildirir. Zayıf görüş ise daha sonra ortaya çıkması muhtemel olan zorlukları bildirir. Orta görüş ise iki dil sistemi arasındaki farklılıklar azaldıkça sınıflama problemi ortaya çıkmasından dolayı zorluklr çoğalır. Yetmişli yıllarda Arapça öğretimi yaygınlaşmıştır. Bazı ülkeler Arap dili enstitüleri açarak hedeflerine ulaştılar. Arap Dilindeki zorlukları gidermek amacıyla birçok konferanslar yapılmıştır. Bu konferanslarda karşıtsal çözümleme alanında birçok çalışma ortaya konulmuştur. Uluslar arası Hartum Arap Dili Enstitüsü'nde Arapça ile diğer diller arasında birçok çözümlemeler yapılmıştır. Bu enstitü yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden tezlerini Arapça öğretimi alanında yapmalarını talep etmiştir. Bu tezler 1976-1989 yılları arasında toplu bir şekilde yayınlanmıştır. Hzırlanan bu tezlerin 121 tanesi Arapça ile Afrika ve Avrupa dilleri arasında morfoloji, sentaks ve sesbilimi yönünden karşıtsal çözümlemeyi kapsamaktadır. Yapılan bu tezler arasından Türkçe yeterince payını alamamıştır. Bunun nedeni hiçbir Türk öğrencinin bu ebstitüde okumuyor olmasından kaynaklanmıştır. Türkiye'de yapılan karşıtsal çözümlemelerçok az sayıdadır. Bunun sebebi Türkiye'deki Arap Dili alanında yapılan çalışmaların daha çok fonoloji, edebiyat ve belagat alanında yapılmış olmasıdır.Son yıllarda Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Arap dili eğitimi bölümünde Arapça ile Türkçe arasında iki tane makale, üç tane yüksek lisans tezi ortaya konulmuştur. Hazırlanan bu tez de dördüncü olamaya adaydır. Bu eksikliği gidermek için ileriki yıllarda daha fazla çlışmalar yapılmasını umut etmekteyiz. Hiç şüphesiz hazırlanan bu çalışmalar Türkiye'deki Arapça öğretimine olumlu katkılar sağlar.Hazırlanan çalışmada bu alandaki bir boşluğu gidermeyi amaç etmektedir. Tez anadil olarak Türkçedeki soru edatları ile hedef dil olarak Arapçadaki soru edatları arasında karşıtsal çözümlemeyi kapsamaktadır. Çalışmaya ? Arapçada ve Türkçede Soru Edatları -Karşıtsal Çözümleme ? adını verdik. Yapılan tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Arapçadaki soru edatlarını ele aldık. İkinci bölümde Türkçedeki soru edatlarına yer verdik. Üçüncü bölümde ise bu iki dil arasında karşısal çözümleme yaptık. Konunun daha iyi kavranması açısından üçüncü bölüm soru edatlarının Türkçedeki sınıflandırılmasına göre değil Arapçadaki sınıflandırmaya göre yapılmıştır. Karşıtsal çözümlemenin güçlü görüşünden hareket ederek iki dil arsındaki benzer ve farklı yönler ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda Türk öğrencilerin bu edatları öğrenirken karşılaşmaları muhtemel olan zorluklar da irdelenmiştir.Bu çerçevede, her iki dildeki soru edatları ortaya konularak, benzer ve farklı yönler tespit edilmiştir. Bu farklılıklardan kaynaklanan zorluklara işaret edilerek, çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, after the widespread of Arabic education, a lot of search has beendone between Arabic and world languages in the level of sound, morphology and syntax through contrastive analysis. A very little study has been prepared between Arabic and Turkish through contrastive analysis so Turkish could not take its enough shares. Because lots of studies in Arabic language has been done in the area of phonology, literature and balaga. The prepared study purposes to satisfy a blank in this area. The thesis contains the contrastive analusis between question prepositions in Turkish as mother language and question prepositions in Arabic as target language. We named it as ?Question prepositions in Arabic and Turkish - Contrastive Analysis- ? . The mentioned thesis consists of three chapters:In the first chapter, we dealt with question prepositions in Arabic. In the second chapter we dealt with question preposition in Turkish. In the third chapter we made an analysis between these two languages. From the point of view of the comprehensive of the subject, the third chapter was not classified according to Turkish classification but according to Arabic classification. Working in respect of strong view of contrastive analysis, the similar and different aspects of these two languages have been dealt with. In the end of the study the difficulties that Turkish students will be come across while learning these prepositions have been researched.As a result with putting the prepositions of two languages into search, the similar and different aspects have been established. While indicating the difficulties that occur because of these differences, some suggestions for the solution of them have been mentioned.