İlköğretim 5. sınıf matematik dersinde öğrencilerin problem kurma çalışmalarının problem çözme başarısına etkisi
The effect of students' problem posing studies on the success of solving the problems in mathematics lesson at the 5 th grade of primary school
  1. Tez No: 219540
  2. Yazar: SEMA FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEŞE TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 5. sınıfta problem kurma çalışmaları yapılmasının, öğrencilerin problem çözme başarısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, problem kurma çalışmalarının Polya'nın problem çözme adımlarındaki (problemi anlama, plan yapma, planı uygulama, kontrol) başarıya etkisi de belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma 2007-2008 eğitim-öğretim yılında, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan, 20 maddeden oluşan, Problem Çözme Testi kullanılmıştır.Araştırma Afyonkarahisar ili Emirdağ ilçesindeki bir ilköğretim okulunda, iki farklı sınıfta okuyan toplam 48 5. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada problem çözme ve kurma çalışmaları etkinlikleri, toplam 10 hafta deney grubu öğrencilerine (n=24) uygulanırken, kontrol grubunda (n=24) ise, deney grubuna uygulanan problemler çözdürülmüştür. Deney grubu öğretmeni, problem kurma uygulamaları ile yapılan matematik öğretimi konusunda sözel olarak ve öğretmen bilgilendirme dosyası hazırlanarak bilgilendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerin analizinde t testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Problem Çözme Testi son test puan ortalamalarının, ön test puan ortalamalarından yüksek olduğu görülmektedir. Deney ve kontrol grubu ön test- son test fark puanları (erişi) karşılaştırıldığında ise deney grubu örencilerinin başarılarındaki artışın kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Polya'nın problem çözme adımlarındaki erişilerinin karşılaştırılmasında ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.Sonuçlara bakıldığında, problem çözme ve kurma çalışmaları yapılmasının, öğrencilerin problem çözme başarılarını pozitif yönde, anlamlı düzeyde artırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the teaching method through problem posing, which is being taught at primary school 5th grade, on the success of the students in problem solving is researched. In the study, also the effect of problem solving applications on the success of problem solving in Polya?s problem solving steps ( understanding the problem, planning, application of the plan and control) was tried to be determined.The research was realized in 2007-2008 educational year with experimental design method that has primary test - conclusion test control groups. In the study as the data collection tool, which consists of 20 questions, Problem Solving Scale which is prepared by the researcher was used.The study was executed with totally 48 5th grade students being educated in a primary school in two different classes in Afyonkarahisar City Emirdağ district. While problem solving and design application activities were applied to the experiment group students totally for 10 weeks (n=24), to the control group (n=24), the problems which were applied to the experiment group were solved. The experiment group teacher was informed verbally and by a specially prepared information file about the mathematics teaching which is done with problem posing. In the conclusion of the study, during the analysis of the obtained data t test was used.As the result of the study, it is seen that the Problem Solving Test-conclusion test average points of the experiment and control group students is higher than the primary test average point. When the primary test and conclusion test differences of the experiment and the control group are compared, it is seen that success progress of the experiment group is higher to those in the control group. In the comparison of the experiment and the control group difference in the problem solving steps of Polya, there could not be determined a meaningful difference between the groups.When the results are viewed it is seen that the studies of problem solving and posing increase the problem solving success of the students at a meaningful level in a positive manner.