İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetimde gücü kullanma stilleri ile örgüt kültürü arasındaki ilişki
The relationship between primary school supervisors? styles of using power in management and organizational culture
  1. Tez No: 219542
  2. Yazar: SERKAN KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin okul yönetiminde kullandıkları güç tiplerinin, okuldaki örgüt kültürüne olan etkilerini belirlemektir. Okul yöneticileri, uygun güç tipini tercih edebilen ve gerektiğinde örgütün amaçlarını gerçekleştirebilmek için gücü paylaşabilen profesyonel yöneticiler olarak tanımlanabilir.Araştırma, tarama modelinde betimsel çalışmadır. Çalışmanın örneklemini, Ankara ili merkez ilçelerinde (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle) bulunan resmi ilköğretim okullarında görevli 424 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde, ?Kişisel Bilgiler?; ikinci bölümünde, ?Güç Tipi Ölçeği?; üçüncü bölümünde ise, ?Örgüt Kültürü Ölçeği? bulunmaktadır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır.Araştırmada; okul yöneticilerinin, kullandıkları kişilik gücü ile ödül gücü arasında yüksek düzeyde ilişki olduğu; kullanılan kişilik, ödül, yasal ve zorlayıcı gücün; örgüt kültürünün başarı kültürüne odaklılığı yüksek düzeyde ve anlamlı; örgüt kültürünün bürokratik kültüre odaklılığı orta düzeyde ve anlamlı; örgüt kültürünün görev kültürüne odaklılığı yüksek düzeyde ve anlamlı; örgüt kültürünün destek kültürüne odaklılığının orta düzeyde ve anlamlı ilişkide olduğu bulunmuştur.Okul yöneticilerinin daha yoğun olarak kişilik ve ödül gücünü kullanmaları, benzer çalışmaların; görüşme, katılmalı gözlem ve mülakat gibi nitel yöntemler kullanılarak, farklı yerlerde de yapılabileceği öneriler arasında sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of power types utilized by primary school administrators on the school?s organizational culture. School administrators might be defined as professional administrators who are allowed to pick the appropriate power type and when required share this power with others in order to accomplish the organization?s goals.This study is a descriptive research with a screening model. The sample of this study is made up of 424 teachers who work in state primary schools in the central districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle). The first part of data collection is made up of ?Demographic Information?; the second part is made up of ?Power Type Scale?; and the third part is made up of ?Organizational Culture Scale?. In order to analyze the sub-hypotheses of the study Pearson Product Moment Correlation Coefficient and Multiple Linear Regression analyses have been conducted.According to this study; there is a strong correlation between personality power and reward power utilized by school administrators; there is strong and significant correlation between personality, reward, legal, compulsory powers and the focus of organizational culture on achievement; an average but significant relationship between organizational culture?s focus on bureaucratic culture, a strong and significant relationship between organizational culture?s focus on duty culture and an average and significant relationship between organizational culture?s focus on support culture.Suggestions include that the school administrators use predominantly personality and reward powers; and a call for further research with different qualitative methods such as meetings, participant observation and interviews as well as research conducted under different settings.