Teknik öğretmenlerin performanslarının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the performance of teachers by the students of technical high school
  1. Tez No: 219558
  2. Yazar: HABİB TÜFEKCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin performanslarının öğrencilerin görüşleri alınarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Üsküdar ilçesindeki Haydarpaşa Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinde halen yedi farklı bölümde okuyan 210 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Bu araştırmada öğrencilerimizin meslek lisesinde görev yapan teknik öğretmenlerin performansları, öğrenciler tarafından bölüm, sınıf, baba eğitim durumu, baba mesleği, aile geliri, öğrencilerin bölümlerini seçmelerindeki nedenler gibi değişkenler dikkate alınarak farklılıkları incelenmiştir.Bu araştırmadaki veriler performans değerlendirme ölçeği anketi ile toplanmış ve anketler bölüm öğretmenleri yardımıyla her bölüme birebir giderek uygulanmış ve gereken yerlerde açıklamalar yapılmıştır. Anket 29 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan performans değerlendirme ölçeği dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), Tukey Testi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda performans değerlendirme ölçeği açısından öğrencilerin bölümlerine, sınıflarına, baba eğitim durumlarına, aile gelirlerine ve bölümleri tercih nedenlerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to show performance of the teachers working in occupational high schools according to students? evaluation.The survey was conducted Haydarpaşa Anadolu Technical and Industrial Occupational High School in Uskudar/Istanbul among 210 students studying in 7 different departments. All accumulated data is analyzed by use of SPSS software.In this survey, the way of students make performance rating of teachers is examined in terms of students department, factors for choosing that department, class (year), father?s education level, father?s job and family income.Data accumulated in this survey is collected by a questionnaire prepared according to performance evaluation scale including 29 questions. These questionnaire was applied face to face by help of department teachers and if required questions were explained to students.Performance Evaluation scale is based on 4 sub-factors. Data was processed by % (percent), T-test, Anova (one way analysis of variance between groups), tukey?s method.As a result of survey, significant and revealing differences of performance evaluation were observed, according to departments, classes, father?s education levels, family income and factors for choosing students departments.