İlköğretim okulu yöneticilerinin mesleki etik ilkeleri kapsamındaki davranışlarının öğretmen algılarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of primary school managers' behaviours in terms of professional ethical principles with regard to teachers' perception
  1. Tez No: 219557
  2. Yazar: AFİFE ELİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacını, ?ilköğretim okulu yöneticilerinin okuldaki işlerinde ve davranışlarında adalet, dürüstlük, insan hakları, güven, örgütsel bağlılık, mesleki sorumluluk, mesleki yeterlilik, sevgi ve saygı gibi etik davranış ilkelerine ne ölçüde uygun davrandıklarının ilköğretim sınıf ve branş öğretmenlerinin algılarına göre belirlenmesi, incelenmesi, değerlendirilmesi, sorgulanması ve ilgililere bir eğitim yöneticisinde bulunması gereken etik ilkelerin neler olması gerektiği hakkında fikir vermesi? oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak, Ergüç (2002) tarafından ilköğretim okulu yöneticilerinin etik ilkelerinin belirlenmesi ve bu mesleki etik ilkelere uygun davranıp davranmadıklarının tespit edilmesini belirlemek üzere geliştirilmiş olan ölçek kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçek, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ölçekle ilgili genel açıklamalar ve araştırmaya katılan öğretmenlere ilişkin bilgi formu; ikinci bölümde ise ilköğretim okulu yöneticisinin etik davranışlarını değerlendirmeye yönelik 52 soru yer almaktadır. İstanbul İli, Üsküdar İlçesi'nde 5 ilköğretim okulunda görev yapan 2.424 öğretmen araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Üsküdar İlçesi'nde görev yapan 2.424 öğretmenden şans yöntemiyle seçilen yaklaşık %10'u araştırmanın örneklemidir. Araştırmada kullanılan ölçekten elde edilen verilerin çözümlenmesi için ise SPSS programı kullanılmıştır.Araştırmanın alt problemlerini, ilköğretim okulu yöneticilerinin davranışlarının etik ilkelere uygun olup olmadığına ilişkin olarak öğretmenlerin algı ve değerlendirmelerinin; öğretmenlerin cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, mesleki kıdemlerine, yaşlarına, branşlarına ve yöneticilerinin cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde ise standart sapma, frekans, aritmetik ortalama ve yüzdeden faydalanılmıştır. Araştırma ölçeğinde sorulara verilen cevaplar dörtlü likert tipi derecelendirme ölçeğine göre ölçülüp değerlendirilmiştir.Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşlerine göre ilköğretim okulu yöneticilerinin en yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri etik davranış ilkesi ?insan hakları?; ilköğretim okulu yöneticilerinin en düşük düzeyde gerçekleştirdikleri etik davranış ilkesi ise ?sevgi? olmuştur. Araştırma sonuçlarına göre tüm ilkelerin ortalaması göz önüne alındığında ?ilköğretim okulu yöneticileri etik ilkelere genellikle uygun davranır? sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; is to define, analyze, evaluate and investigate the degree ofschool managers? complience with ethical princeples such as equity, honesty, human rights, confidence, professional responsibility, adequacy, compession and respect according to primary school teacher?s perception and is to explain what the ethical principles a school maneger should possess.As a tool to get datum, the survey was used in order to analyze the ethical behaviors of primary school managers. The survey used in the research consists of two parts. Within the first part; there are general explanations about the survey and an information form about the participating teachers. Within the second part there are 52 questions aiming to evaluate the ethical behaviors of primary school managers. 2424 teachers working in İstanbul, Üsküdar constitute the universe of the research. One hundred percent of 2424 teachers working in Üsküdar is the sample of the research. While analyzing the data gathered by the help of the survey, SPSS program was used.The sub-problems of the research are whether the teachers perceive schoolmanagers? ethical behaviors differ meaningfully or not according to years of teaching experience, sex, educational status, brabches, ages of teachers and the sex of the school manegers. While evaluating the data; standard deviation, frequency, arithmetical average andpercentage techniques were used. Answers given to the survey were measured and evaluatedaccording to fourfold likert.According to the research findings, , the participaters have perceived ?human rights? as the most applied ethical behavior by the school managers and ?compession?as the least applied ethical behavior by the school managers. Due to the research results; when the average of all the rules was taken into account, ?school managers ?generally? behave appropriately to the ethical rules?.