Meslek liselerindeki öğrencilerin teknik öğretmenlere ve kültür öğretmenlerine yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The evaluation of vocational high school?s students approoches to their technical an culture teachers
- Tez No: 219562
- Danışmanlar: PROF. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
In this study ?The evaluation of vocational high school's students approoches to their technical an culyure teachers.? is researched. This thesis contains six chapters. ?Introduction? is the first division of the study. In the second division of the thesis is given ?Theoretical Frame? of the methods. In the third chapter of this thesis, it is examined the survey techniques and results of the questionnaire. The information determined from the study is presented in the ?Conclusions? division. ?Discussion? and ?Suggestions? are fifth and sixth divisions of this thesis, respectively.The survey method is utilized in this research. The questionnaire used in this investigation was apllied to 300 students who are receiving education at Vocational, Anatolian Vocational and Technical Vocational High School in the town centers of Üsküdar, Ümraniye and Beykoz. The questionnaire consists of three parts and 64 questions. In the first part of the questionnaire includes personal information and individual questions. In the second and third parts are formed related questions.It is determined that the significant relation at level p.05 from the statistical solution of the questionnaire employed in the study. The significant differences are evaluated and presented as tables. The groups which are not observed significant difference are left out of the study. The approaches' evaluation of Vocational High Schools students to technical teachers and culture teacher is offered at the end of the research. The important results of this thesis are in the research:?The students think that their profession lessons are seemed important for their future.?Students determined that they obey and they love tichnical teacher more than culture teachers.?Students determined that they act more peace and quiet at proffession lessons.?The students determined that culture teachers don't interested in with students' problem after after the lessons.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada meslek lisesi öğrencilerinin teknik öğretmenlere ve kültür öğretmenlerine yaklaşımlarının değerlendirilmesi incelenmiştir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm ?Giriş?tir. İkinci bölümde yöntemin ?Teorik Çerçeve?si verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma yöntemi ve elde edilen bulgular incelenmiştir. Bu bulgulardan elde edilen bilgiler dördüncü bölümde ?Sonuçlar? bölümü adı altında sunulmuştur. ?Tartışmalar? ve ?Öneriler? sırasıyla bu tezin beşinci altıncı bölümüdür.Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket Üsküdar, Ümraniye ve Beykoz ilçelerindeki Meslek, Anadolu Meslek ve Teknik Meslek Liselerinde öğrenim görmekte olan 300 öğrenciye uygulanmıştır. Anket üç bölüm ve 60 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgiler ve bağımsız sorulardan, ikinci ve üçüncü bölüm bağımlı sorulardan oluşmuştur.Bu çalışmada kullanılan anketin istatistikî çözümünden p.05 düzeyinde anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Anlamlı bulunan ilişkiler değerlendirilmiş ve tablo halinde sunulmuştur. Anlamlı bir farklılık gözlenmeyen gruplar araştırma dışı bırakılmıştır. Araştırma sonucunda meslek lisesi öğrencilerinin teknik öğretmenlere ve kültür öğretmenlerine yaklaşımlarının değerlendirilmesi sunulmuştur. Araştırmada ortaya çıkan önemli sonuçları şunlardır:1.Öğrencilerin meslek derslerinin gelecekleri için önemli olduğunu düşündükleri görülmüştür.2.Öğrenciler okulda meslek dersi öğretmenlerinin daha çok sevilip ve sözünün dinlendiğini belirtmişlerdir.3.Öğrenciler meslek derslerinde daha rahat hareket ettiklerini belirtmişlerdir.4.Öğrenciler kültür dersi öğretmenlerinin sorunlarıyla ders dışında ilgilenmediklerini belirtmişlerdir.