İlköğretim okulu öğretmen ve yöneticilerinin kurum içi etkin iletişim ortamı algıları ile kuruma bağlılık düzeyi
The relation between the level of lovaty to school of primary school teachers and directorsand their perception of active communication
  1. Tez No: 219566
  2. Yazar: TUNCAY BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde sürekli ilerleyen teknolojik yenilikler ve artan rekabet koşulları, kurumların çalışanlara sunduğu olanakları değiştirmekte ve bu şartlar da çalışanların beklentilerinde birtakım farklılıklar yaratmaktadır.Çalıştığı kurumda beklentileri karşılanmayan çalışan, yeni iş alternatiflerine yönelmekte ve aktif iş arama sürecine girmektedir.Bu da çalışanın kuruma-bağlılık düzeyini etkilemekte ve çalışanların değer verdikleri faktörlerde birtakım değişmelerin yaşanmasına sebep olmaktadır.Bu çalışmanın amacı kurum içi etkin iletişim ortamının, çalışanların kuruma bağlılık düzeyleri ile ilişkisini saptamak ve eğer varsa bu ilişkinin ne yönde olduğunu belirleyebilmektir.Araştırma Maltepe İlçesinde bulunan Resmi ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve idareciler üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma uygulamasına toplam 105 öğretmen katılmıştır.Çalışanların kuruma bağlılıklarını ölçmek amacıyla Mowday,Porter&Steers'in geliştirdiği ve Demet&Kadri Varoğlu tarafından 1993 yılında Türkiye adaptasyonu, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan“Kuruma Bağlılık Ölçeği”ile Cengizalp (2003) tarafından literatür taraması ve teorik araştırmalar sonucu geliştirilmiş olan“Kurum İçi İletişim Etkinliği”ölçeği ile demografik bilgi formu uygulanmıştır.Her iki ölçekten alınan sonuçlarda çalışanın algısı esas alınmıştır.Araştırma sonucunda çalışanın kuruma bağlılığının, kurum içi iletişimin etkinliği ile ilişkili olduğu saptanmıştır.Kurum içi iletişimin etkinliği bileşenleri açısından bu ilişki incelendiğinde kuruma bağlılığın, çalışma arkadaşları ile iletişim ve kurum iletişim politikası bileşenleri ile normal/ortalama düzeyde bir ilişkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın üstler ile iletişimin kuruma bağlılık ile ilişkisi var olmakla birlikte kuvvetli değildir.Ayrıca yaş, medeni durum, kurumda çalışma süresi ve pozisyon demografik değişkenlerinin çalışanın kuruma bağlılık düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığı görülmektedir.Mart 2008Tuncay BARIŞ
Özet (Çeviri)
Nowadays, developing technological advances and increasing conditions of competition change the opportunities which organisations present to workers, and these opportunities create some kinds of differences in the expectations of workers. A worker whose expectations are not satisfied by his or her organisation starts to look for new job alternatives. This affects the level of organisational commitment of the worker, and brings about some changes in the factors which are valuable for workers.The purpose of this study is to determine the relationship between organisational commitment level of the workers and effective communication atmosphere in the organisation, and to show what kind of relationship there is.The study was applied to teachers and managers who work in the primary schools in Maltepe. The total number of teachers who participated in the study is 105.One of the criteria to measure the organisational commitment of the workers was `Organisational Commitment Criterion? which was developed by Mowday, Porter and Steers, and whose arrangements of Turkish adaptation, validity and reliability were made by Demet and Kadri Varoğlu in 1993. The other one was `Effective Communication in the Organisation? which was developed by Cengiz Alp in 2003, as a result of a literature review and some theoretical researches. Also, a demographic information form was applied in the study. The perception of the worker was essential point in the results of these criteria.At the end of the study, it was determined that organisational commitment of the worker is related to the effective communication in the organisation. In respect of the components of effective communication in the organisation, this relationship shows that organisational commitment has a normal relationship with the communication with co-workers and components of the communication policy of the organisation. Although, there is a relationship between organisational commitment and the communication with the upper managers, it is not strong. In addition, it is seen that age, marital status, time of experience in the organisation and positional demographic variables create a meaningful difference in the level of organisational commitment of the worker.March, 2008 Tuncay Barış