Okul müdürlerinin etkililiği ve okul iklimi (İstanbul Fatih ve Eminönü ilçeleri örneği )
School principals efficency and school enivornment (Sample of İstanbul Eminönü and Fatih district )
- Tez No: 219583
 - Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
İstanbul İli Avrupa Yakası Fatih ve Eminönü İlçelerinde orta öğretim kurumlarında çalışan okul müdürlerinin etkililiğinin genel beceriler boyutunda hangi düzeyde olduğunu inceleyen bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümü problem, amaç, araştırmanın önemi, sınırlılıklar ve tanımlardan, ikinci bölümü yönetim biçimlerinin kuramsal temellerinden, üçüncü bölüm araştırmanın yönteminden, dördüncü bölüm araştırmanın bulgularından ve yorumlarından, son bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.Araştırmanın evreni, İstanbul ili Fatih ve Eminönü ilçelerinde resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan 201 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır.Ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, müdürlerinin etkililiği ile okullarının iklimini algılama düzeyleri incelenmiştir. Bu çerçevede öncelikle öğretmenlerin demografik özellikleri ile yönetsel etkinlik ve örgütsel iklim puanları tanımayıcı istatistikler yardımıyla özetlenmiştir. Daha sonra öğretmenlerin yönetsel etkililik ve iklim algılamalarının demografik özelliklerine göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Son olarak yönetsel etkinliğin örgütsel iklime etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada t-testi, varyans analizi, çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. İstatiksel olarak anlamlı olduğu belirlenen ilişkilere ait ortama değerler verilerek sonuçlar istatiksel olarak yorumlanmıştır.Okul müdürlerinin genel, kavramsal, insan ilişkileri ve teknik becerilerine ilişkin puanları ile okul ikliminin moral, samimiyet, yakından kontrol, işe dönüklük ve anlayış gösterme boyutları arasında doğrusal, pozitif ilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the grade of school managers? efficacy on the scope of general abilities who work in secondary education institutions in Fatih and Eminönü towns, in European side of Istanbul city, consists of five parts. The first part of the research consists of problem, aim, the importance of the study, limits and definitions; the second part consists of the theoretical bases of management?s forms; the third part consists of the method of the research; the fourth part consists of findings and comments of the research and the last part consists of results and recommendations.The universe of the study is composed of 201 teachers who work in formal secondary education institutions in Fatih and Eminönü towns, in Istanbul city. Scanning modal was used in the study.Teachers? and managers? efficacy who work in secondary education institutions and level of comprehending schools? climate were examined. On this frame, especially teachers? demographic qualities with the points of administrative effectiveness and organizational climate were summarized by the help of defining statistics. Then the differentiation state of teachers? administrative effectiveness and comprehending of climate was examined on the scope of demographic qualities. Finally the effects of administrative effectiveness on organizational climate were tried to determine. In this study t-test, analysis-of-variance, multi-regression-analysis were used. Results were interpreted statistically by giving values to environment which belongs to connections that had been determined as meaningful according to the statistics.There is a linear and positive relationship between school managers? points on general, cognitive, human-relationship, technical talents and school-climate?s dimensions on morale, truthfulness, close-control, turning towards to work, toleration.