İlköğretim okullarında sınıf ortamında öğrenci davranışlarının öğretmenler üzerinde oluşturduğu stres
The impacts of the students behaviors on the teachers in the classes in the primary schools
- Tez No: 219582
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında öğrenci davranışlarının, öğretmenler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stres düzeyini ortaya çıkarmak ve öğrenci davranışlarının öğretmenler üzerindeki etkilerinin oluşturduğu stresi azaltmaya yönelik önlemler alınmasında ilgililere katkıda bulunmaktır.Veri toplama aracı olarak anket uygulaması gerçekleştirilmiş ve öğretmenlerin öğrenci davranışlarından kaynaklanan strese maruz kalma durumları analiz edilmiştir.Araştırma kapsamında öğretmenlere uygulanan anketlerden toplanan veriler Excel programında bilgisayar ortamına geçildikten sonra SPSS istatistik paket programının yardımı ile çözümlenmiştir.Ankette üç bölüm yer almıştır. Birinci bölümde, anket uygulanan öğretmenlere ilişkin bilgi formu; ikinci bölümde öğretmenlerin öğrenci davranışlarından kaynaklanan stres düzeyini belirlemeye yönelik hazırlanmış 37 ifade bulunmakta; üçüncü bölümde ise öğretmenlerin konuyla ilgili düşüncelerini yazabilmeleri için yer almıştır. İkinci bölümdeki değerlendirmeler ?pek çok? seçeneğine 5;?hiç? seçeneğine 1 puan verilerek gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre,anket çalışmasına katılan örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin bağımsız sorulara verdikleri yanıtlardan en yüksek puanı ?Öğrencilerin dersi dinlememesi? ifadesinin aldığı, en düşük puanı ?Öğrencilerin öğretmen sınıfa geldiğinde ayağa kalkmaması? ifadesinin aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the level of stress brought on by the student behaviors in primary schools on the teachers and contribute to the authorities in decreasing the amount of stress the teachers undergo due to student behaviors.Puplic survey was conducted as a means of data collection and the teachers? being subjected to stress caused by student behaviors was analyzed.Having been documented onto computer using EXCEL,the data collected through the survey conducted on teachers were worked out with the help of SPSS statistics program.There were three parts on the survey.The first part included information about the teachersundergoing thesurvey,the second part included 37 statements prepared in order to identilfy the level of stress on teachers caused by student behaviors,and the third part included space so that the teachers could write down their own ideas about the topiç.The evaluations were carried out assingning 5 to ?very much? option and 1 point to ?not at all?option.Accordinng to the results of the survey, ?students?not listening to the course? received the highest point and ?students?not standing up once the teacher has enterd in the classroom? got the lowest grade out of the answers the teachers included in the sample group gave to the independent questions.