İlköğretim kurumlarının 4. ve 5. sınıfında öğrencileri bulunan velilerin, yönetici ve öğretmenlerden beklentileri
The expectations of parents who have students in the 4th and 5th grade of primary school from the teachers and administrator
  1. Tez No: 219593
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN YÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Öğrencinin okuldaki gelişimi ailenin eğitime verdiği önemle ilişkilidir. Aile-okul işbirliğinin iki avantajı vardır: Birincisi, ailenin okula ve öğrenciye gösterdiği ilgi, motivasyonu sağlar. İkincisi ise, okulun yapısını, değerlerini ve standartlarını tanıyan aileler çocuklarını daha iyi yönlendirebilirler(Biber,2003,s.262 aktaran Berger,1996). Okul aile işbirliğini artırmak için yapılacak çalışmaların birinci basamağını kurumu tanımaya yönelik faaliyetler oluşturmaktadır. Okulların yapacağı diğer çalışmaları tespit edilen beklentilerden yararlanarak yapmaları, etkililiklerinin artmasına yol açacaktır.Bu araştırmanın amacı velilerin öğretmen ve idarecilerden beklentilerini tespit etmek, bunların yaş,cinsiyet v.b değişkenlere bağlılığını belirlemektir. Ayrıca velilerin öğretmen ve idarecilerden beklentilerinin farklılıkları da incelenmiştir.Bu araştırma İstanbul ilindeki ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarda öğrencisi bulunan ailelere yönelik olarak hazırlanmış ve rastgele seçilen 400 veliye uygulanmıştır. Araştırma sonunda velilerin ankette belirtilen ifadelere ilişkin beklentilerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Yöneticilerden beklentilerin en fazla olduğu ilk üç ifade;1) ?Öğrencilerin sağlığı için hijyenik bir ortam ortaya çıkartmasını beklerim.?2) ?İnsana saygılı olmasını beklerim.?3) ?Okulun güvenli bir yer olması için gereken tedbirleri almasını beklerim.? Öğretmenlerden beklentilerin en fazla olduğu ilk üç ifade;1) ?İnsana saygılı olmasını beklerim.?2) ?Hoşgörülü olmasını beklerim.?3) ?Çevredekilere güven vermesini beklerim.?
Özet (Çeviri)
A student?s progress at school is closely related to the education. School- family co-operation has two basic advantages one of which is the motivation acquired as a result of the interest and support provided by the family. The second advantage is that, the families which are aware of the structure, values and criteria of their school can beter guide their children(Biber,2003,s.262, quoted by Berger,1996). The activities towords recognizing the institution, form the first step of family-school co-operation. And to increase their efficiency, shools should consider the expectations of the famiies.The aim of this study is to find out parents, expectations from the teachers and school administration and to classify them according to certain variables such as age, gender, etc(Besides that, the differences among these expectations have also been dealt with.)?A survey has been carried out among the parents of 400 4th and 5th grade primary school students in İstanbul. The parents have been chosen randomly and as a result of the survey it has been observed that the parents have expectations at a high rate. The three points that are most importantly expected from the school administrations are as follows;1)?I expect the school to be a clean, hygienic place for the sake of my child?s sake.?2)?I expect the administrators to be respectful to others.?3)?I expect the administrators to take necessary precautions about the security of the school atmosphere.?And the three points on which parent expectations from the teachers heap up are as shown below:1)?I expect them to respect others .?2)?I expect them to be tolerant to others.?3)?I expect them to give conafidence to the people around.?