Sosyal bilgiler öğretiminde temel değerlere ilişkin uygulamaların öğrenci başarısına etkisi
The effect of practi̇ces on basic values i̇n soci̇al studi̇es teachi̇ng on student succecs
  1. Tez No: 831303
  2. Yazar: SÜMEYRA ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitim, toplumun sürekliliğini sağlamak amacıyla milli ve manevi değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasındaki en önemli araçtır. Sosyal bilgiler dersi ise evrensel değerlere bağlı, vatanını ve milletini seven, haklarını ve sorumluluklarını bilen ve yerine getiren, Atatürk ilke ve inkılaplarına sadık, eşitlikçi, Türk kültürüne değer veren ve kültürel mirasa duyarlı, bilim ve teknolojinin gelişimini ayrıca bilinçli kullanımı konusunda bireylere farkındalık kazandırmayı amaç edinen bir ilköğretim dersidir. Dolayısıyla bu ortak amaç etrafında eğitim kurumlarının değerler eğitimine günümüzde oldukça önem vermesi gerekmektedir. Araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretiminde temel değerlere ilişkin uygulamaların öğrenci başarısına etkisini ölçmektir. Çalışma 2022-2023 eğitim-öğretim ilk yarıyılı, Gaziantep ili Şahinbey ilçesine bağlı bulunan Nuri Pazarbaşı Ortaokulu'nda yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencileri belirlenirken gruplar arası başarı seviyeleri ve sınıf mevcutları göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu; deney grubu olan 5/E sınıfından 23, kontrol grubundan ise 20 öğrenci olarak toplam 43 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama sosyal bilgiler dersi“Bilim, Teknoloji ve Toplum”öğrenme alanını kapsamında deneysel bir çalışmadır. Bu çalışmanın kapsamını ''Dürüstlük, Çalışkanlık ve Bilim Etiği'' değerleri oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı, araştırmacı tarafından hazırlanan 16 tane çoktan seçmeli ve 4 tane açık uçlu olmak üzere toplam 20 sorudan oluşan akademik başarı testi ve değerleri kapsayan çalışma kâğıtlarından oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 23 paket programı ile yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretiminde temel değerlere ilişkin uygulamaların deney ve kontrol grupları ön test –son test sonuçlarında farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Bu farklılık, deney grubuna uygulanan etkinliklerin öğrencinin akademik başarısını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Education is the most important tool for transferring national and spiritual values to future generations in order to ensure the continuity of society. The social studies course is a primary education subject that is based on universal values, loves their country and nation, knows and fulfills their rights and responsibilities, remains loyal to Atatürk's principles and revolutions, is egalitarian, values Turkish culture and is sensitive to cultural heritage, and aims to raise awareness among individuals about the development and conscious use of science and technology. Therefore, educational institutions need to place great importance on values education in light of this common goal. The purpose of the research is to measure the impact of practices related to fundamental values on student achievement in social studies instruction. The study was conducted in the first semester of the 2022-2023 academic year at Nuri Pazarbaşı Middle School, located in the Şahinbey district of Gaziantep province. When determining the experimental and control groups, the levels of achievement and class sizes between the groups were taken into consideration. The sample of the research consists of a total of 43 students, 23 from the experimental group (class 5/E) and 20 from the control group. The implementation is an experimental study within the scope of the“Science, Technology, and Society”learning domain of the social studies course. The scope of this study is defined by the values of“Honesty, Diligence, and Scientific Ethics”. The data collection tool of the research consists of an academic achievement test prepared by the researcher, which includes 16 multiple-choice and 4 open-ended questions, totaling 20 questions, and worksheets related to values. The data analysis was performed using the SPSS 23 software package. The research findings indicate that there is a difference in the pre-test and post-test results between the experimental and control groups regarding the implementation of practices related to fundamental values in social studies instruction. This difference suggests that the activities implemented in the experimental group have enhanced students' academic achievement.