İlköğretim okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Survey on the relation between primary school teachers' perception of school climate and their attitude to student mainstreaming
- Tez No: 219595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında İstanbul Anadolu Yakası'nın resmi ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Tüm örneklemin seçiminde, tabakalama ve küme örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma Beykoz, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde yürütülmüş, sonucunda 198 öğretmene ulaşılmıştır. öğretmenlerin okul iklimi algılarını belirlemek için Halpin ve Croft (1966) tarafından geliştirilen Örgütsel İklimi Betimleme Anketi (= Organizational Climate Description Questionnaire, OCDQ/ÖİBA) kullanılmıştır.Öğretmenlerin kaynaştırmaya ilişkin tutumlarını tespit etmek amacıyla Gönül Kırcaali-İftar'ın ?Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler? adlı çalışması, Mehmet Özyürek' in ?Engelli Kişilere Yönelik Değiştirilen Tutumların Sürekliliği? adlı çalışmasından yararlanılarak, Nesrin Özbaba (2000) tarafından oluşturulan tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ile okullardaki öğretmenlerin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumlarının birbirini etkileyip etkilemediği araştırılmış ve bu amaca ilişkin bulgular cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdemi, mevcut okulunda bulunma süresi, çalıştıkları ilçe, mezun oldukları bölüm, çalıştıkları okul imkanlarını algılamaları, kaynaştırma eğitiminde yakını olup olmadığı, sınıfında kaynaştırma öğrencisi olup olmaması, kaynaştırma ile ilgili eğitim alıp almadığı değişkenleri açısından ortaya konmuştur.Son olarak; okul iklimi algısı ile kaynaştırma tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin okul iklimi algıları ile kaynaştırmaya ilişkin tutumları arasında istatistikî olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This survey is an effort to determine the relation between teachers' perception of school climate and their attitude to student mainstreaming. The survey is formed of five main sections: Introduction, Relavent Literature, Method, Findings, and Conclusion and Suggestions. Universe of the survey formed of teachers that serve in governmental primary schools in Anatolian Side of Istanbul during academic year 2006-2007. Stratified and cluster sampling methods were used in selecting the whole sample. Survey was conducted at districts of Beykoz, Üsküdar and Kadıköy where 198 students were reach at result.The survey that used ,Organizational Climate Description Questionnaire,was developed by Halping and Croft (1966)(OCDQ/ÖİBA) for determining teachers' perception of school climate. Gönül Kırcaali-İftar's study names ?Kaynaştırmaya İlişkin Görüşler? (?Opinions on Combination?) and Mehmet Özyürek's study named ?Engelli Kişilere Yönelik Değiştirilen Tutumların Sürekliliği? (?Permanency of the Changing Attitudes Toward Handicapped People?) were referred in order to determine teachers' attitute toward mainstreaming and attitude scale formed by Nesrin Özbaba (2000) was used.In the survey, it was examined whether school teachers' perception of school climate and their attitude to mainstreaming influence each other, and findings about this objective were set out in respect of sex, age, marital status, professional seniority, time served in the present school, district they work in, their department of graduation, their perception of the capabilities of the school they work, whether they have a relative in combined education, whether there is any mainstreaming student in their class, and whether they were trained about mainstreaming.In conclusion, there were no statistically significant differences found between teachers' perception of school climate and their attitude toward mainstreaming