Gelişmekte olan ülkelerde bankacılık sektöründe yabancı sermaye ve türkiye
Foreign capital in banking systems of developing countries and turkey
- Tez No: 219601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçtigimiz onbes yıl içerisinde gelismekte olan piyasalarda finansal sektöre dogrudan yabancı yatırımlar asırı yükselis göstermistir. Önceleri sadece gelismis ülkelerin önemli bir pay aldıgı dogrudan yabancı yatırımlar bugün artık gelismekte olan ülkelere yönelmektedir. Dogrudan yabancı yatırımlar küresellesme sürecinin de etkisiyle finansal hizmetler sektörüne de yönelmistir. Finansal hizmetler sektörünün bankacılık alt sektörüne yapılan dogrudan yabancı yatırımların içinde bulundukları ulusal ekonomilere etkisi ise, son dönemlerde üzerinde durulması gereken konular olarak karsımıza çıkmaktadır. Türkiye, finans sektörüne dogrudan yabancı yatırım konusunda yabancı sermayenin tercih ettigi bir ülke olmustur. Türkiye Kasım 2000 ve Subat 2001 krizleri öncesinde makroekonomik istikrarsızlık bankaların mali bünyelerinin bozulmasına neden olmus ve bankacılık sektöründe finansal konsolidasyon dalgasını tetiklemistir. Türk bankacılık sektöründe konsolidasyon hareketinin ve uluslararası bankacılıgınçokuluslu bankacılıgın önümüzdeki dönemde önemini koruması beklenmektedir. Bu çalısmada ilk olarak, yabancı banka girislerinin ulusal banka performanslarının üzerindeki etkisini, ikincil olarak yabancı bankalar ile yerli bankalar arasındaki iliskinin finansal serbestlesme olgusundan nasıl etkilendigi arastırılmaya çalısılacaktır. Ayrıca, Türkiye'de yabancı sermayeli bankaların gelisimi ve bankacılık sektöründeki yeri degerlendirilmistir. Ek olarak, uluslararası bankacılık olgusu degerlendirilmistir. Sonuç olarak; ifade edilebilecek en açık yargı ise yabancı sermayeli bankaların gelismis ve gelismekte olan ülkelerde farklı fonksiyonları ve etkileri bulundugudur. Gelismekte olan ülkelerde yabancı bankalar daha etkin ve daha karlıdır.
Özet (Çeviri)
Financial sector foreign direct investment in emerging market economies has surged over the past fifteen years. Foreign direct investments which only developed countries get the largest share previously have tend to move toward developing countries nowadays. Foreign direct investments has moved towards financial services sector especially with the influence of globalization process. The effects of foreign direct investments made in the banking sub-sector of financial services, to the national economies are subjects that have to be focused in recent days. Turkey has been a country prefferred by foreign capital to invest in financial services sector. In Turkey, the instability in macro-economic environment before the November 2000 and February 2001 crisis which caused deterioration in the financial structure of banks, triggered financial consolidation wave in the banking system. This study attempts to investigate firstly the impact of foreign banks entries on the performance of domestic banks, and secondly how this relationship is affected by the financial liberalisation. Besides, foreign owned banks and their roles in Turkish banking sector is evaluated. In addition, the fact of international banking is examined. In conclusion, the most clear opinion which can be mentioned is foreign capital in national banking system has different functions and effects in developed and developing countries. In developing countries, foreign owned banks are more active and profitable.