Bankacılık sektöründe yabancı yatırımlar ve Türkiye örneği
Foreign investments in banking sector and example of Turkey
- Tez No: 217254
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de yabancı banka girişlerinin olumlu ve olumsuz etkileri hakkında bilgi vermekte. Bu alanda yapılan araştırmalar ve ampirik çalışmalarda birbirinden farklı ve zıt sonuçlara ulaşılmıştır. Literatürde, yabancı bankaların etkiler ile ilgili öne çıkan terimler verimlilik ve istikrardır. Bu çalışmada, Türk bankacılık sektöründeki durumu ve yabancı bankaların etkisini tespit etmek amacıyla, kontrol gücü esasına göre yabancı, özel ve kamu banka grupları bazında söz konusu grupların sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite, karlılık ve gelir-gider yapısı rasyoların 2001-2005 yılları itibarıyla incelenmiştirBu çalışma sonucunda, yabancı bankaların sektördeki paylarının küçük olması nedeniyle, Türk bankacılık sektörünün verimliliği ve istikrarı üzerinde önemli ve doğrudan etki yaratmadığı kanaatine varılmıştır. Ancak, yabancı ve özel bankaların arasındaki rekabetten dolayı, özel bankaların sektördeki büyük payları nedeniyle, sektörün verimliliğine katkıda bulunduğu görülmüştür. Diğer yandan özel bankalar bu rekabetten dolayı daha riskli pozisyonlara girerek istikrar üzerinde olumsuz etki yapabilecekleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study gives an information about positive and negative effects of foreign bank entries in emerging countries and Turkey. Researches and empirical studies made in this field had given different and contrary results. Most popular terms in literature related with foreign bank effects are efficiency and stability. In order to determine situation in Turkish banking sector and see effect of foreign banks entry, in this study were analyzed capital sufficiency, assets quality, liquidity, profitability and income and expense structure ratios between 2001-2005 years, by grouping the banks according to their ownership structure.The main finding of this study suggests that foreign banks entry didn?t make direct and large effects on efficiency and stability of Turkish banking sector, because of their small share in banking sector. But the competition between foreign and privet banks has contributed to the sectors efficiency.