Bankacılık sektörüne yabancı sermaye girişi ve ulusal ekonomi üzerindeki etkileri
Foreign capital entry in banking industry and effects on national economy
  1. Tez No: 204256
  2. Yazar: FATİH ALTUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETDünyada yaşanan finansal serbestleşme hareketi ile birlikte sermaye ve yatırımcılar yenive daha karlı piyasa arayışlarına başlamıştır. Ülkemiz de 1980'lerde finansal serbestleşmedüzenlemelerini hayata geçirmeye başlamış ve yabancı sermayenin tercih ettiği ülkelerdenbiri olmuştur.Bu çalışmada, uluslararası bankacılık kavramı ile birlikte bankacılık sektöründe yabancısermayenin gelişimi ve farklı ülkelerdeki uygulamaları hakkında bilgiler verilerekkarşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yabancı sermayeli bankaların gelişimi vebankacılık sektörü içindeki yeri incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Yabancı sermayeli bankaların ulusal ekonomi ve bankacılık sektörü üzerinde olumlu veolumsuz etkilerinden söz etmek mümkündür. Bu konuda yürütülen çalışmaların sonuçlarıkesin bir yargıya varılması için yeterli görülmemekle birlikte, yabancı sermayeli bankaların,sektördeki verimliliği ve rekabeti artıracağı, kalifiye insan kaynağı yetiştirilmesinde ve etkinrisk yönetimi tekniklerinin kullanılması konusunda faydalı olacağı belirtilmektedir. Bununyanında para ve kredi politikalarının uygulanmasını zorlaştırması, KOB 'lerin krediimkanlarının kısıtlanması, küçük bankaların yabancı sermayeli bankalarla rekabetedememeleri, krizlerde söz konusu bankaların ulusal ekonominin istikrarını öncelikli olarakdeğerlendirmeme riskleri de mevcuttur. Konuyla ilgili gerçekleştirilen çalışmalara göre ifadeedilebilecek en kesin yargı ise yabancı sermayeli bankaların gelişmiş ve gelişmekte olanülkelerde farklı fonksiyonları ve etkileri bulunduğu, ayrıca gelişmekte olan ülkelerde yabancıbankaların daha karlı olduğudur.Bankacılık sektörü kaynak dağılımının odağında olması sebebi ile ulusal ekonomiaçısından hayati önem taşımaktadır. Yabancı sermayeli bankaların ülkeye girişinden en üstdüzeyde faydalanılabilmesi için bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve gösterecekyatırımcılara yönelik politikalar belirlenmeli ve düzenlemeler oluşturulmalıdır. Budoğrultuda, ulusal ekonominin istikrarı, para ve kredi politikalarının etkin bir şekildeyönetilebilmesi ve bankacılık sektörünün daha verimli ve rekabete açık hale getirilmesikonularında gerekli uygulamalar hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn conjunction with financial deregulations, investors have began to search for new andmore profitable markets. Turkey has also started to constitute new financial regulations in1980?s and has been a country preferred by foreign capital to invest.In this study, instructions about international banking, improvement of foreign capital inbanking industry and practices in different countries are given. Besides, progress of foreignowned banks and their role in Turkish banking industry is examined and evaluated.There are both positive and negative effects of foreign capital in banking industry.Although studies regarding this subject are not considered sufficient to have a certain idea, itis possible to say that foreign capital in banking industry increase efficiency, competition anduseful in training human resources and utilization of effective risk management techniques.Besides, there are some risks of foreign capital in banking industry, such as complicating tocarry out money&credit policies, decreasing credit facilities of SME?s, hindering competitionof small sized banks, not prioritizing economic stability as high. The most definitive opinionwhich can be mentioned according to studies is foreign capital in banking industry hasdifferent functions and effects in developed and developing countries.As banking industry is in the center of distribution of financial resources it is veryimportant for national economy. For this reason, policies and regulations for foreign ownedbanks and foreign capital in banking industry should be constituted in order to maximizebenefits. In this sense, essential administrative arrangements should be in place for stability ofnational economy, management of money and credit policies in an effective way, moreefficient and competitive banking industry.