Türev ürünlerin muhasebeleştirilmesi ve Türkiye'deki bankalarda uygulanmasına yönelik bir araştırma
Accounting for derivative instruments and a study of the application in turkish banks
- Tez No: 219604
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
?Türev Ürünlerin Muhasebelestirilme s i v e Türkiye'deki Bankalarda Uygulanmasına Yönelik Bir Arastırma? konulu çalısmanın amacı, finansal risklere karsı bir korunma aracı olarak ortaya çıkan türev ürünlerin bankalarda muhasebelestirilme esaslarını incelemek ve Türkiye'deki banka muhasebesine yönelik olarak uygulamalar sunmaktır. Bu amaçla, ulusal ve uluslararası muhasebe standartları ele alınmıs, 32 ve 39 nolu Uluslararası Muhasebe Standartları'ndan Türkçe'ye çevrilerek yakınsak olarak yayınlanan 32 ve 39 nolu Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde türev ürünlerin muhasebelestirilme esasları anlatılmıs ve banka muhasebesi temel alınarak uygulamalara yer verilmistir. Türev ürünlerin ülkemizde daha çok uygulanmaya baslanması ve bankacılık sektörünün güçlenmesi sebebiyle, bu konunun öneminin artacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, named as `Accounting for Derivative Instruments and A Study of The Application In Turkish Banks?, is to identify the recogniniton principles in bank accounting of derivative instruments, which have been put forth as a tool for hedging financial risks and present applications for the bank accounting procedures. Based on this purpose, national and international accounting standards is considered, the accounting principles of derivative instruments which is analysed within the framework of the Turkish Accounting Standards No:32 and No:39, are published convergent as International Accounting Standards No:32 and No:39 and the applications of bank accounting are taken as a base. As a reason of beginning to use derivative instruments much more in our country and getting stronger of Turkish banking sector, it is considered that the importance of this isssue will be increased.