Türev ürünler ve muhasebeleştirilmesi
Derivatives and accounting
  1. Tez No: 158578
  2. Yazar: ELVAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
oz“Türev Ürünler ve Muhasebeleştirilmesi”adıyla sunulan bu tez çalışmasının amacı: forward, futures, swap ve opsiyon sözleşmelerinin tanımını yapmak, kayıt sistemimiz içerisinde muhasebeleştirilmesini ele alarak konu ile ilgili uygulamalı bir örnekle sonuçlandırmaktır. Bu çalışmada uygulanan yöntem: kapsamlı bir literatür çalışmasıdır ve konuya ilişkin bir uygulama yapılmıştır. Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; türev ürünlerin kavramsal açıklaması yapılmış daha sonra çeşitleri tek tek ele alınarak, kavramsal açıklama yanında özellikleri ve risk yönetimi açısından sahip oldukları önem anlatılmış, ikinci bölümde; türev ürünlerin muhasebeleştirilmesinde karşılaşılan sorunlar, uluslar arası standartlardaki yeri ve Türkiye'deki gelişiminden bahsedilmiş, üçüncü bölümde; türev ürünlerin çeşitlerinin muhasebeleştirilmesi örneklerle gösterilmiş, dördüncü bölümde; türev ürünlerden forward ve swap sözleşmelerine ait birer uygulama incelenmiştir. ABSTRACT In this dissertation, forward, futures, options and swap contracts are defined and the regulations in our accounting system has been explained and a sample is analyzed. This study is a result of many books and articles search about derivatives and their accounting standards. There are 4 chapters in this dissertation. In the first section; derivatives are explained one by one and their importance according to risk management mentioned. In the second section; the problems met on accounting of derivatives, existing international accounting standars for derivatives and also financial derivatives in Turkey presented. In the third section; the accounting of derivatives indicated by examples for all contract types. In the fourth section; a sample for forward and swap contracts are analyzed. in
Özet (Çeviri)