Türev ürünleri ve türev ürünlerinin muhasebeleştirilmesi
Derivative products and accounting process of them
- Tez No: 72786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Bener Güngör TÜREV ÜRÜNLERİ VE TÜREV ÜRÜNLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Danışman : Yrd.Doç.Dr. M. Suphi Orhan 1998-SAYFA:90 Jüri : Yrd.Doç.Dr. M. Suphi Orhan 1970'li yılların başında, doların altına olan konvertibilitesinin askıya alınması neticesinde, Bretton Woods Sabit Kur Sistemi, yerini Dalgalı Kur Sistemine bırakmıştır. Dalgalı Kur Sisteminin kullanılmasıyla döviz kurlarında aşırı dalgalanmalar yaşanmış ve işletmeler ciddi boyutlarda kur riskiyle karşı karşıya kalmışlardır. Aynı dönemlerde faiz oranlarında meydana gelen dalgalanmalar ve değişken faizle borçlanma eğilimlerinin artışı, faiz oranı riskini de işletmelerin gündemine getirmiştir. Tüm bu gelişmeler, dünyanın önde gelen finansal kuruluşlarını, risk yönetiminde yeni ürünlerin keşfine yönlendirmiştir. Bu yöndeki çabaların sonucu olarak, futures, forward, swap ve opsiyon türev ürünlerini kapsayan“Türev Piyasalar”ortaya çıkmış ve söz konusu piyasalar, günümüzde işletmelerin mali risk yönetiminin vazgeçilmez birer unsurları olmuşlardır. Finansal piyasalarda, yatırım finansmanı, risk yönetimi gibi bir çok ihtiyaca cevap verebilen ürünler, muhasebeleştirme ve vergilendirme gibi birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada türev ürünleri tanıtılarak bu ürünlerin muhasebeleştirilmesinde ortaya çıkan sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara yönelik ulusal ve uluslararası boyutta getirilen çözümler ortaya konulmuştur.Buna paralel olarak, A.B.D. 'de çalışmalarını sürdüren Finansal Muhasebe Standartları Kurulu'nun konu ile ilgili çözüm önerileri incelenmiş, Türkiye'deki yasal düzenlemelere değinilerek, türev ürünlerini kullanan şirketlerden birisi olan TOPRAKBANK A.Ş. Genel Müdüriüğü'nden alınan verilere göre muhasebe kayıtları uygulamalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Bener Güngör DERIVATIVE PRODUCTS AND ACCOUNTING PROCESS OF THEM Supervisor : Asst.Assoc.Prof.Dr. M. Suphi Orhan 1998-PAGE:90 Jury : Asst.Assoc.Prof.Dr. M. Suphi Orhan At the begining of 1970's, as a result of the suspension of the convertibility of the dollar to the gold, Bretton Woods Fixed Exchange System has realised its place to Floating Exchange System. By the use of Floating Exchange System, excessive fluctuations have been experienced and enterprises have faced exchange risks in real terms. In the same period fluctuations in interest rates and the increase of trend of borrowing with floating interest, has brought the interest rate risk to agenda of enterprises. All these facts directed the leading financial institutions of the world towards discovery of new products in risk management. As a result of the efforts in this direction,“Derivative Markets”which includes futures, forward, swap and option derivative products have emerged and these markets have become nowadays unrelinguishable components of financial risk management. Products in financial markets, such as investment financing and risk management that can response to many necessities have brought together some problems such as accounting process and taxation. In this study, the problems emerging in the accounting process of derivative products have been examined and expressed solutions in national and international context have been exposed. Parallel to this, solution proposals of Financial Accounting Standards Board, operates in USA, about this subject have beeen examined; by mentioning the legal arrangements in Turkey and by taking the accounting records of TOPRAKBANK CORP. General Diroctorate, which uses derivative products, as data, the subject has been discussed.