Genel liseler ve anadolu liselerinin etkili okul olma özelliklerinin karşılaştırılması (Ankara ili örneği)
The comparison the characteristics of being effective school of high schools and anatolian high schools (Ankara case)
  1. Tez No: 219662
  2. Yazar: MURAT TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İli merkez ilçelerinde ( Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle), genel liseler ve Anadolu liselerinde görev yapan öğretmen görüşlerine göre; genel liselerin ve Anadolu liselerinin etkili okul olma özelliklerini ve her iki okul türü arasında etkili okulun boyutlarında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını belirlemektir.Araştırmada var olan bir durumu belirlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı, Balcı (1993)'nın hazırlamış olduğu ?Etkili Okul? anketi kullanılarak araştırmacı tarafından yeniden hazırlanmıştır. 63 maddeli 5'li Likert türü bir ölçek olan aracın geçerlik ve güvenirlik çalışmaları için 116 öğretmenin yer aldığı bir pilot uygulama yapılmıştır. Araç Ankara merkez ilçelerinde yer alan 26 genel lise ve 15 Anadolu lisesinde görev yapan 456 öğretmene uygulanmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizlerinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının yorumlanmasında anlamlılık değeri ?=.05 olarak alınmıştır.Araştırmanın bulgularına göre Anadolu liselerinin etkili okul olma özelliklerinin, etkili okulun tüm boyutlarında (okul yöneticisi, öğretmen, öğrenci, okul çevresi-veli ve okul kültürü-ortamı) genel liselerden anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out if there is a significant difference between the characteristics of being effective school with in all effective school?s characteristics (school administrator, teacher, student, school environment-parent and school culture-atmosphere) of high schools and Anatolian high schools according to the opinions of teachers who work in both type of school in Ankara central district (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle).In research, to determine the existing circumstances scanner model has been used. The questionarrie has been re-prepared by the researcher useing the Balcı(1993)?s ?Effective School Scale?. Validity and reliability studies have been done in practice with in 116 teachers. Questionarrie has been applied to 456 teachers in 26 high schools and 15 Anatolian high schools.In the statistical analysis of data?s t-test and one way variance analysis (ANOVA) tests have been used. Significance value ?=.05 is accepted for the interpretation of the significant difference.According to the research findings, it is determined that the characteristics of being effective school with in all effective school?s characteristics (school administrator, teacher, student, school environment-parent and school culture-atmosphere) in Anatolian high schools is significantly different than high schools.