Spor liselerindeki öğrencilerin problemleri ve beklentilerinin belirlenmesi
Determination of problems and expectations of sport high school students
  1. Tez No: 219663
  2. Yazar: ESRA CANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırmada Spor liselerindeki öğrencilerin problemleri ve beklentileri belirlenerek, bu problem ve beklentilerin sporcu öğrencilerin kişisel bilgilerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı karşılaştırılmıştır.Araştırmanın evrenini 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında Elazığ, Eskişehir, İstanbul, Malatya ve Sivas illerindeki Spor Liselerinde okuyan 490 sporcu öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmada tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde kolmogorov-smirnov testi, student t testi, tek yönlü varyans analizi, scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada iki envanter kullanılmış olup, geçerlilik ve güvenirlikleri ayrı ayrı yapılmıştır. ?Sporcu Öğrenci Problem Tarama Envanteri? dört problem alanı ve 19 problem maddesinden, ?Sporcu Öğrenci Beklenti Belirleme Envanteri? ise beş beklenti alanı ve 27 beklenti maddesinden oluşmuştur.Araştırma sonucunda ?Sporcu Öğrencilerin Problem Tarama Envanteri?nden elde edilen puanların sayısal dağılımına göre, araştırmaya katılan sporcu öğrencilerin problem alanları öncelik sırasıyla şunlardır: Kurum ve kuruluşlarla ile ilgili problemler, okul yaşamı ile ilgili problemler, ekonomik durum ile ilgili problemler, aile yaşamı ile ilgili problemler olduğu görülmektedir. Öncelik sırasıyla problem maddeleri ise, tesislerin yetersiz olması daha verimli spor yapmamı engelliyor, okulda spor yapmaya elverişli ortam yok, spor malzemeleri çok pahalı olduğu için alamıyorum, ailem önce okulu bitirmemi, sonra sporla ilgilenebileceğimi söylüyor maddeleridir. Ayrıca ?Sporcu Öğrenci Beklenti Envanteri?nden elde edilen puanların sayısal dağılımına göre araştırmaya katılan sporcu öğrencilerin beklenti alanları öncelik sırasıyla şunlardır: Arkadaşlarınızdan beklentiler, kulüplerden beklentiler, Ailenizden beklentiler, federasyondan beklentiler, okul yöneticilerinden ve öğretmenlerden beklentilerdir. Öncelik sırasıyla beklenti maddeleri ise, okul arkadaşlarımız maçlarımıza- yarışmalarımıza gelerek bize destek olmalıdırlar, kulüpler antrenmanların düzenli yapılmasını denetlemelidirler, ailem bana güvenmelidir, sadece zirve sporlarına ve zirve takımlarına değil, alt yapı ve amatörlere de eşit imkanlar sağlanmalıdır, okullarda sınav günleri belirlenirken müsabaka günleri dikkate alınmalıdır maddeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, problems and expectations of sport high school students were determined and it was compared that whether these problems and expectations differed or not according to the personal information of the sport students.This study was applied 470 sport students attending Sport High Schools in Elazığ, Eskişehir, İstanbul, Malatya and Sivas provinces in 2007-2008 semester year. Kolmogorov-smirnov test, student t test, one way variance analysis and scheffe test were applied in statistical analysis of obtained data. Level of significance was accepted as 0.5. In this study two inventories were used and their validity and reliability were done separately. ?Sport Student Problem Scanning Inventory? consists of four problem areas and 19 problem items while ?Sport Student Expectation Determination Inventory? consists of five expectation areas and 27 expectation items.As a result of the study, according to numerical distribution of the points obtained from ?Sport Student Problem Scanning Inventory?, priority of the problem areas of sport students is like that: problems related with organizations and institutions, problems related with schools life, problems related with economic conditions, problems related with family life. On the other hand, priority of the problem items is like that: Inadequate facilities prevent me to make sports, there are no suitable places to make sports in school, I can?t effort sport equipments, and my family says that I should finish the schools first then I can make sports. In addition, according to numerical distribution of the points obtained from ?Sport Student Expectation Determination Inventory?, priority of the expectation fields of the sport students participated in this study is like that: expectations from the family, expectations from the federation, expectations from school managers, expectations from teachers. On the other hand, priority of the expectation items is like that: our schoolmates should support us by coming our matches and competitions, clubs should control regularity of the trainings, my family should trust me, not only top sports and top teams but also sub-teams and amateurs should have equal opportunities, in schools before exam dates are determined, competition dates should be taken into account.