Geçmişten günümüze Türk kadını ve bunların ilköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarına yansıması
From past to today the Turkish woman and it?s reflextion on the 4th and 5th classes social studies textbooks
- Tez No: 219665
- Danışmanlar: PROF. ŞEFİKA KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı geçmişten günümüze Türk kadınının gelişimini incelemek ve bu gelişimin ilköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarına yansımasını saptamaktır. Araştırmada kadınların yer alması gereken konularda isim, resim ya da bilgi olarak ne kadar yer aldığı, MEB ile özel yayınevlerinin (Başarı ve Sürat) ders kitapları incelenerek belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini İlköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları; örneklemini ise MEB, Başarı ve Sürat yayınları oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırma için gerekli veriler toplanmış, Talim Terbiye Kurulu onaylı Sosyal Bilgiler ders kitapları, süreli yayınlar ve eğitim bilimleri eserleri incelenmiştir. İlköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarından MEB ve özel yayınevlerinin sosyal, siyasi ve ekonomik açıdan Türk kadınına verdiği yer belirlenmiş, içerik ve biçimsel olarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda:1) MEB yayınları ile özel yayınevlerinin siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında Türk kadınına verdiği yer değişmektedir.2) Üniteler içi ve üniteler arasında Türk kadınına eşit yer verilmemektedir.3) İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında Türk kadını için kullanılan belge, anı, afiş, reklam, biyografi, okuma parçası vb. materyaller yetersizdir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate Turkish women? development from past to today and to determine the reflection of this development on social studies lesson books 4th and 5th classes. In this study topics which women are mentioned as name, picture or about information how they taking there, are tried to be emphasized by examining Ministry of Education and private publishing-houses lesson books.The sample of this study is primary school first step 4th and 5th classes Social Studies lesson books, for the data collection composed of Ministry of Education, Başarı and Sürat private publishing-houses. In this study firstly had been done a particular literature scan. Datas are collected for the research., Social Studies lesson books which are approved by The Board of Education, Periodical publications and Educational Studies works were examined.Ministry of Education and private publishing-houses? taking rate to Turkish woman role as social, political and economical were determined, as contents and formally were evaluated.As a result of this study:1) Turkish woman?s role which is about political, social and economical had change according to in the Ministry of Education and private publishing houses? 4th and 5th Social Studies lesson books.2) Turkish woman are not mentioned equally in the educational units.3) The materials which are used for Turkish woman such as document, recollection, poster, advertising, biography, reading text are not enough in 4th and 5th classes Social Studies lesson books.According to results which occured at the and of the study suggestions have been developed by investigator.