Kaynaştırma ve özel alt sınıfa devam eden eğitilebilir zihinsel engelli çocukların çizgisel gelişim düzeylerinin incelenmesi
Examining the artistic development level of educable mentally retarted children in integrated and subclasses
  1. Tez No: 219664
  2. Yazar: PINAR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA İZ BÖLÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma kaynaştırma ve özel alt sınıfa devam eden eğitilebilir zihinsel engelli çocukların sanatsal gelişim düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Ankara ili Sincan ve Mamak merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarında bulunan kaynaştırma ve özel alt sınıfa devam eden eğitilebilir zihinsel engelli çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma grubu özel alt sınıfların bulunduğu 3 okul ile, kaynaştırma sınıflarının bulunduğu 2 okul olmak üzere toplam 5 okuldaki kaynaştırma ve özel alt sınıflara devam eden 9-13 yaş grubu 25 kız ve 35 erkek, toplam 60 eğitilebilir zihinsel engelli çocuktan oluşmaktadır. Araştırma için gerekli veriler çocukların yaptığı ?Ailem? konulu resimlerin üç sanat eğitimi uzmanınca ?Anlatım, Mekân, Şema ve Renk? açılarından değerlendirilmesi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ?İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (t-testi)? kullanılmıştır.T-testi'nden alınan puanlar açısından bakıldığında, özel alt sınıfa devam eden eğitilebilir zihinsel engelli çocukların sanatsal gelişim bakımından kaynaştırma öğrencilerine göre düşük seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the artistic development of educable mentally retarted children (EMRC) in integrated and subclasses. The population of the study comprises of educable mentally retarted children in integrated and subclasses of elemantary schools in Sincan and Mamak districs of Ankara. The sample consist of 25 girls and 35 boys; totally 60 educable mentally retarted children of 9-13 age group attending two schools having subclasses and 3 schools having integrated classes, in total 5 schools. The necessary data for this study were gathered from the drawings those made by the children contribute to ?My family? and evaluated by the three art specialist to these criteria: Narration, Space, Shema, Color. Significance test is used to search the differences between educable mentally retarted children in integrated and subclasses.According to the result of t-test, it is determined that the level of artistic development of EMRC attending the subclasses was less than those children in integration classes.