Tekstilde tasarım üretimi ve tasarımcı profili
Textile design production and designer profile
- Tez No: 219666
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada tekstil sektöründe tasarım üretimi süreci ve bu süreçte bilgisayar destekli tasarım programlarının yeri, önemi ve tasarımcı pozisyonunda çalışanların profillerinin araştırılması amaçlanmıştır. Tekstil sektöründe tasarım üretimi sürecinin bu süreçte önemli bir yer edinmiş olan tekstil tasarım programlarının çeşit ve özelliklerinin, sektörde hangi alanlarda ve nasıl kullanıldığının belirlenmesi ilgili sektöre ve konu ile ilgilenenlere ışık tutması ve yol göstermesi açısından önemlidir. Ayrıca tekstil sektöründe tasarım biriminde çalışan tasarımcıların özellikle eğitim profillerinin, eğitim aldıkları konulardaki eksikliklerin tanımlanması ve ilgili eğitim kurumlarının program yapılandırma çalışmalarına rehberlik etmesi açısından önem taşımaktadır.Araştırma var olan durumu ortaya koymaya yönelik tarama modelinde bir betimleme araştırmasıdır.Giysi ve kalıp tasarımı dışındaki tekstil dokuma tasarım programları kullanan işletmeler araştırılmış, bu programların özellikleri, avantaj ve dezavantajları incelenmiş, bu işletmelerde çalışan tasarımcıların profilleri belirlenmiştir. Amaçlar doğrultusunda hazırlanan sorular anket haline getirilerek, elde edilen cevaplar tablo haline getirilerek gerekli analizler yapılmıştır.Araştırma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda, sektörde en çok Ned Graphics tekstil yazılım programının kullanıldığı, programın sektörde kullanım kolaylığı ve sorunlara çözüm bulması nedeniyle tercih edildiği, sektörde çalışan tasarımcılar genellikle Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun ve genç tasarımcılar olduğu, tasarımcıların okul-sanayi işbirliğinin sağlanamamasından dolayı sıkıntı yaşadıkları ortaya çıkmıştır.Tekstil tasarımcısında bulunması gereken yeterlilikler belirlenerek eğitim programlarının düzenlenmesi ve sektördeki değişikliklere göre güncellenmesi gerekmektedir. Bilgisayar çağında yaşadığımız bu dönemde bilgisayar destekli tasarıma daha çok önem verilmelidir.Tasarım eğitimi verilen okullarda, öğrencilerin sektördeki gelişmeleri ve sektörün beklentilerini takip edebilmeleri için okul-sanayi işbirliğine daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; design producing process in textile sector, usage of computer design programmes and the prophiles of the designers in this sector. Design process in textile sector,importance and properties of design programmes which are used in this sector, detecting the usage ares and how they are used are substentious for the related sectors and the ones who are intersted in the theme. Defining the education prophiles, deficient parts of the educations of the peole who are working in the design departmants is substentious for the related education corporations's configuration studies. Define is exhibiting scanning model of the existing situation. The businness enterprises which use this programmes except clothing and mould design, advantages and disadvantages of these programmes and the prophiles of the designers are defined.The questions that are prepared in the direction of the aims were made anquestionnaire, and the answers of this questionnaire were tabled and analysed.In the direction of these research İt's seen that the most used programme is Ned graphics. This programme is prefered mostly because of easy usage and solving problems. It is deined that young designers who are graduated from fine Arts Faculties have difficulties because of the non accomodaiton between school and industry.It is needed to define the qualifiedness of designers should have and arrange and update the education programmes. We should consider the computer supported programmes more than before.To follow the developing in the sector, shool and indusrty cooperatine must be considered much more for the design students to follow the developings and see the expectations better in the sector.