Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan nakış öğretmenlerinin eğitim öğretimde karşılaştıkları sorunlar, sorunların nedenleri ve çözüm yolları
The problems encountered by the embroidery teachers working in the Southeastern Anatolia region of turkey while training and teaching,the causes of these problems and the ways how to solve them
  1. Tez No: 219671
  2. Yazar: SİBEL ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan nakış öğretmenlerinin ve usta öğreticilerinin eğitim öğretimde karşılaştıkları sorunların öğretmen ve usta öğretici görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kız meslek liselerinde ve halk eğitim merkezlerinde görev yapan nakış öğretmenleri ve usta öğreticileri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini ise Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Siirt, Diyarbakır ve Batman illerinde kız meslek lisesinde ve halk eğitim merkezlerinde görev yapan nakış öğretmenleri oluşturmaktadır.Çalışma, tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek amacıyla kız meslek lisesindeki ve halk eğitim merkezindeki 75 nakış öğretmenine ve usta öğreticisine anket uygulanmış, elde edilen verilerin değerlendirilmesinde y=fx.100/n formülü kullanılmış ve firekans ve yüzde değerleri elde edilmiştir.Araştırma sonucunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.ders araç-gereçleri ve basılı materyal yeterli değildir. Mevcut araçlar gelişen teknoloji paralelinde yenilenmemektedir.Öğrenciler ders için gerekli araç-gereçleri karşılamakta maddi sorunlar yaşamakta ve mevsimlik işçi olarak çalıştırılma gibi sebeplerden dolayı fazla devamsızlık yapmaktadır.Velilerle öretmenler ve usta öğreticiler arasındaki işbirliği yeterli ölçüde sağlanamıyor.Yöre içerisinde öğretmen ve usta öğreticilerin serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri sosyal alanlar yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
This research aims at evaluating the problems encountered by the embroidery teachers working in the Southeastern Anatolia Region of Turkey while teaching and training, according to the views of these teachers.The teachers, working at the Girls? Vocational High Schools and Public Education Centers, constitute the field of this research.The teachers working at the Girl?s Vocational High Schools and Public Education Centers in the cities Siirt, Diyarbakır, and Batman in Southeastern Anatolia Region of Turkey serve as a model for this research.This study is a descriptive research and based on the type of scanning. For obtaining the data constituting the research , the questionnaire is applied to 75 embroidery teachers working at the Girls? Vocation High Schools and Public Education Centers, to evaluate the data collected, the formula y=fx.100/n is used and frequency and the values of percentage are calculated.At the end of the research, the following results are gained;The equipment for the lessons and printed material are not enough. Avaliable equipment are not modernized parallel to technology.The students have problems to afford the materials required for the courses and because of their working as a part-time worker on the farms, they are usually absent at the school.There isn?t enough co-operation between parents embroidery teachers and teachers.There aren?t enough social places to spend their free time for embroidery teachers and teachers .