Reflective foreign language teacher development: A case study
Yansitici yabanci dil öğretmen geliştirmesi: Bir örnek incelemesi
  1. Tez No: 219686
  2. Yazar: AYŞEGÜL AMANDA YEŞİLBURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez, günlük iş yüklerine devam ederken, mesleki olarak kendilerini geliştirmek için yol arayan İngiliz Dili Eğitimi bölümünde görevli üç üniversite öğretim elemanını tanımlayan bir eylem araştırmasıdır. Araştırmaya ait veriler, katılımcıların birbirleriyle yaptıkları gözlem sonrası görüşmelerin yazılı olarak kaydedilmesi ve kişisel yansıtma günlüklerin araştırmacı tarafından kodlanması; ayrıca araştırma sorularıyla bağlantılı olan bölümlerin araştırmacı tarafından belirlenen yansıtmacı kodlarla yansıtmanın bağlam ve rol değişkenleri etrafında nasıl kümeleştiğini analiz edilmesi amacıyla istatistiksel olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda üç çeşit bulgu ortaya çıkmıştır: nitel analiz, istatiksel (nicel) analiz, ve eylem araştırma süreci. Nitel analiz, her bir katılımcının katıldığı yansıtma şekillerinin listesini ve katılımcıların yansıtmalarının içeriğini tanımlayan kategorileri üretmiştir. İstatiksel analizin bulguları, belirli yansıtma kategorilerin belirli bağlamlarda daha sıklıkla gözlemlendiğini, her katılımcının farklı yansıtma modelleri olduğunu, ama kişisel ve ortak yansıtmaların arasında doğrusal bir ilişki olmadığını göstermiştir. Eylem araştırması süreci, bir katılımcıda anlamlı bir değişiklik olduğunu, ve tüm katılımcıların daha ziyade farkındalık seviyesinde değişiklik sağladığını göstermiştir. Sonuçlar öğretim elemanlarının uygulamalarında neyi nasıl yansıttıklarını göstermede, ortak yansıtmanın kişisel yansıtmaya alternatif bir yansıtma modeli sağlamasında, ve öğretim elemanlarının bireysel ve ortak gelişimlerine yalın bir çerçeve sunması konularında anlamlı sonuçlar vermiştir
Özet (Çeviri)
This dissertation describes a piece of action research conducted with three English Language Teaching university instructors looking for a way to develop themselves professionally while continuing with their normal workload. The data, which consisted of the transcribed post-observation conferences held between pairs of participants and the entries in the personal reflective journals, were coded by the researcher; and the sections relevant to the research questions were analysed statistically to find how the reflective codes identified by the researcher clustered around the variables of role and context of reflection. There were three types of findings that emerged from this study: those of the qualitative analysis, those of the statistical analysis, and those of the action research process. The qualitative analysis produced a list of reflective modes that each participant was engaged in, and a list of categories that describe the content of their reflection. The findings of the statistical analysis show that certain reflective categories occurred more frequently in particular contexts, that each participant had different patterns of reflection, and that there was no linear relationship between their private and collaborative reflections. The findings of the action research process shows that each participant achieved change mostly at the level of awareness, although one participant noticeably changed. The findings are significant in that they show how and on what aspects of their practice instructors reflect; that collaborative reflection can provide alternative reflection patterns to private reflection; and that they present a simple framework for instructors to engage in self and collaborative development.