Orta öğretim seçme sınavında başarılı olan öğrencilerin yazılı anlatım becerileri üzerine bir inceleme
An anaylses on writting skills of successful students at high school entrance examination
  1. Tez No: 219694
  2. Yazar: SONGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Yazılı anlatım temel dil becerilerindendir. İnsanın kendini, duygu ve düşüncelerini tam ve doğru olarak anlatmasının en önemli yolu yazmadır. Öğrencilerin yazma becerilerinin ne düzeyde olduğu ve bu becerinin nasıl geliştirileceği önemli bir husustur.Bu araştırma,Orta Öğretim Seçme Sınavı'nda 400 ve üzeri puan almış öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin seviyelerini tespit etmek, OKS sınavının yazılı anlatım becerisini ölçmede yeterli olup olmadığını belirlemek, test şeklinde yapılan sınavda yüksek bir başarı gösteren bu öğrencilerin yazılı anlatımlarında aynı başarıyı gösterip göstermediklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, 2006 Orta Öğretim Seçme Sınavında 400 ve üzeri puan alarak Ankara merkez Anadolu liselerine yerleştirilmiş 9. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Öğrenciler, tesadüfî örneklem yoluyla seçilmiştir.Araştırma kapsamında veriler iki şekilde toplanmıştır. İlkinde, öğrencilere biri serbest olmak üzere altı konu verilmiştir. Seçtikleri bir konuda kompozisyon yazmaları istenmiştir. İkincisinde ise Aynı öğrencilerin 2006 Orta Öğretim Kurumları Seçme Sınavı Türkçe Testi cevapları alınmıştır. Öğrencilerin Türkçe alanındaki başarıları öncelikle genel olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra, konularına göre ayrılan soruların her biri değerlendirilmiş, öğrenci başarısı ortaya konmuştur. Bu değerlendirmede görülmüştür ki öğrenciler 25 sorudan ortalama 21'ine doğru cevap vermişlerdir. Sonuç %84'lük bir başarıyı göstermektedir ki OKS'de öğrenciler Türkçe alanında başarılıdırlar.Araştırmaya katılan 100 öğrenciye yazdırılan kompozisyonlar, araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekle incelenmiştir. Kompozisyonların genel başarısının dışında alt ölçütlerin her biri ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Öğrenciler OKS'de gösterdikleri başarıyı, yazılı anlatımda gösterememişlerdir. Öğrencilerin %63'ü başarısız olmuştur. Öğrencilerin aldığı en yüksek puan 83, en düşük puan 30'dur.OKS, öğrencileri sadece bilgi düzeyinde ölçmekte yazılı anlatım becerisi yönünden ölçememektedir. Türkçe bilgi ve becerilerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesinde yazılı anlatım becerisinin ölçülememesi büyük bir eksikliktir.
Özet (Çeviri)
Writing is one of the basic language skills and the most vital way to express emotions and thoughts precisely and accurately. It is important to know how to evaluate the level of students? writing skills and to improve them.The aim of this research is to examine the level of writing skills of students? having 400 points and up from High School Entrance Examination (HSEE), to identify if this examination is sufficient enough to measure writing skills and to show whether the students? success at the test-type examination is linear their writing skills.The scope of this study covers 9th grade students, having 400 points and up from 2006 High School Entrance Examination (HSEE), and now placed to Anatolian High Schools in Ankara. Students are selected by random sampling method.Within the context of the study, data is collected in two ways. Firstly, students are given six topics one of which is optional and asked to write a composition on the topic they choose. Secondly, the answers of the same students for the Turkish test in HSEE 2006 are analyzed. The success of the students in the field of Turkish is evaluated generally and then questions grouped according to the subject field are assessed. At the end of this valuation, it is clear that students give approximately 21 correct answers out of 25 questions. The result shows that students are successful in the field of Turkish at HSEE with the ratio of 84%.Researcher analyzes the compositions written by 100 students with a scale. Sub-criteria except for the success of the compositions is evaluated separatelyIn writing, students aren?t as successful as they are in HSEE. 63% of the students failed. 83 is the highest and 30 is the lowest grade they have.It is obvious that HSEE can measure only the knowledge level of students but not writing skill. It is a big defect to skip measuring writing skills to evaluate the Turkish knowledge and skills.