Resort otellerde stratejik insan kaynakları yönetimi sürecinde performans değerlendirmesinin kariyer yönetimine etkileri ve antalya ili uygulaması
The effects of evaluation of performance on career management during the strategic human resources management period in resort hotels an application in antalya
- Tez No: 219693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, resort otel işletmelerinde uygulanan performans değerlendirme faaliyetlerinin kariyer yönetimine etkilerini belirlemektir. Araştırma, Antalya ili ve ilçelerindeki resort otel işletmelerindeki genel müdür, genel müdür yardımcıları, departman müdürü ve departman şeflerine uygulanan bir anket çalışması ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler araştırmanın amacına uygun olarak istatistiki yöntemlerle (Frekans ve yüzde dağılımları Ki-kare ve Anova testi) analiz edilerek, sonuçlara ulaşılmıştır. Söz konusu analizlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 12.0 paket programından yaralanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, resort otellerin performans değerlendirme sonuçlarını kariyer hedeflerini belirlerken kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, performans değerlendirme sonuçlarını kariyer yönetiminde kullanan otel işletmeleri bu sonuçları işgörenle ilgili diğer alanlarda da kullanmaktadırlar.Diğer taraftan, ücret ve işgören hedefleri ile denklik kurma konularında diğer konulara göre daha az hassasiyet gösterdikleri de araştırmadan çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of research is to determine the effects of evaluation of performance on career management during the strategic human resources management period in resort hotels. The research was conducted via the survey which was applied on managers, sub managers and director and chiefs of department in Hotel Enterprise in the counties of Antalya and in also Antalya. The information achieved at the end of the research in accordance with the aim of the research was analyzed and achieved by static methods (frequency, percentage of distribution, Ki-Square and ANOVA test). These analyses were achieved by using the Package program SPSS 12.0.Accordance to the evidence results at the end of this research; The resort hotels apply the performance evaluation results during defining their career goals. Besides, the resort hotels using performance evaluation results during defining their career goals, apply also these results in other departments related with the dealer.On the other hand; at the end this research; It is obvious that; sensitiveness is not showed to other subjects about equivalent establishment with the wage and the dealer goals.