Zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilere word belgesi üzerine yazı yazma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucu işlem süreci ile yapılan öğretimin etkililiği
The effects of simultaneous prompting procedure on writing skills teaching on word documents to children with mental retardation
  1. Tez No: 219715
  2. Yazar: OYA ARSLAN ARMUTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilere word belgesi üzerine yazı yazma becerisinin eşzamanlı ipucu işlem süreciyle öğretiminin etkili olup olmadığını belirlemek, öğrencilerin kazandıkları beceriyi öğretimden sonra sürdürüp sürdüremediğini, farklı ortam, kişi, materyal ve metne genelleyip genelleyemediğini ortaya koymaktır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden ?denekler arası çoklu yoklama modeli? kullanılmıştır.Araştırmanın deneklerini, 2006?2007 öğretim yılında, TSK. Güvercinlik Gülsav Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kursu'na devam eden ve zihinsel yetersizlikten etkilenmiş beş öğrenci oluşturmaktadır. Bu beş öğrenciden üçü asıl, biri de yedek denek olarak seçilmiştir. Ön uygulama için de aynı merkeze kayıtlı bir öğrenciyle çalışılmıştır.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, öğretmen ve aile görüşme formları, beceri kontrol listesi, ölçüt bağımlı ölçü araçları ve eşzamanlı ipucu işlem süreciyle öğretim yapılırken öğretimde ilerlemelerin kaydedileceği kayıt çizelgeleri, uygulama güvenirliği formu, aileye ve öğrenciye yönelik pekiştireç belirleme formları, aileye ve sınıf öğretmenine yönelik sosyal geçerlilik formları geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Eşzamanlı ipucu işlem süreciyle öğretim yapabilmek için öğretim materyali hazırlanmış ve araştırmacı tarafından uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, eşzamanlı ipucu işlem süreci ile yapılan öğretimin, öğrencilerin Word belgesi üzerine yazı yazma becerisini kazanmalarında etkili olduğu izlenimi edinilmektedir. Eşzamanlı ipucu işlem süreci ile yapılan öğretimin öğrencilerin kazandıkları Word belgesi üzerine yazı yazma becerisini, öğretim bittikten 7, 14, 21 gün sonra da sürdürmeleri ve farklı ortam, araç-gereç, kişi ve metne genellemeleri açısından etkili olduğu izlenimi edinilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the effectiveness of simultaneous prompting on teaching writing skills by using Microsoft word program to three children with mental retardation. Moreover, generalization and maintenance effects of simultaneous prompting were investigated in the study.Multiple probe design across subjects which was one at the single subject designs was used as the research design.The study consisted of 5 children who are mentally retarded. The subjects were attending to a scholl at ?T.S.K. Güvercinlik Gülsav Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Kursu? , in Ankara during 2006-2007 education year. Three students of those students who committed to participate in the study was involved in treatment. One of those five was held in the list incase of possible problem.The last one participated in the pilot study.In onder to collect the data, a teacher and family interview from, a skill checklist, criterion- referenced tests and data record sheets to use during simultaneous prompting procedure, procedural reliabity forms, reinforcement forms toward children and social validity forms toward family and teacher were developed and used. Simultaneous prompting procedure instruction plans were prepared and applied by the investigator.Visual graphical analysis method was used in the analysis of the data.According to the results, simultaneous prompting procedure was effective on teaching writing skills by using microsoft word program word document to three children with mental retardation.Maintanence and generalization data showed that students maintained the writing skill 7,14 and 21 day after the teaching and the writing skill was generalized to different location, tools,individuals and documents. Also families of children and classroom teachers offered a positive opinion toward learning writing skills by using word document via simultaneous prompting procedure.