Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere problem çözme becerisinin öğretiminde şemaya dayalı öğretim stratejisinin etkililiği
The effects of schema-based instruction on the mathematical word problem solving skills of children with mental retardation
  1. Tez No: 370232
  2. Yazar: MEHTAP KOT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin matematik problemi çözme becerilerinde doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan şemaya dayalı öğretim stratejisinin etkililiğini araştırmaktır. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini 8 ile 13 yaşları arasında zihinsel yetersizliği olan 3 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmanın bağımlı değişkeni, matematik becerilerinden temel toplama ve temel çıkarma işlemlerini içeren gruplama problemlerinin %80 olarak doğru çözülmesidir. Araştırmanın bağımsız değişkeni doğrudan öğretim yöntemine göre sunulan şemaya dayalı öğretim stratejisidir. Araştırma verileri grafiksel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan şemaya dayalı öğretim stratejisinin bütün öğrencilerin problem çözme performanslarını artırdığını, bu artışın öğretimin sona ermesinden 10 ve 20 gün sonra da sürdüğünü göstermiştir. Sonuç olarak; doğrudan öğretim yöntemiyle sunulan şemaya dayalı öğretim stratejisinin zihinsel yetersizlikten etkilenmiş çocukların matematiksel problem çözme performanslarında etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effectiveness of schema-based instruction offered with direct teaching method on the mathematical word problem solving skills of children with mental retardation. In the study a multiple probe design across subjects which belongs to single subjects research. The subjects of the study consists of 3 students between ages of 9 and 13 who are mentally retarded. The dependent variable of this study is defined as the word group problems which is including basic addition and basic subraction of the ability of the math that are solved correctly with the rate of %80. The independent variable of the study is schema-based instruction offered with direct teaching method. Visual graphical analysis method is used in the analysis of the data. The findings show that schema based instruction offered with direct teaching method is increased performance of word solving problems and that continue along 10 and 20 days after the expiration of the teaching. In conclusion, schema-based instruction offered with direct teaching method is thought to be effective.