Girit ve Girit'teki ayrılıkçı hareketlerin tarihi süreci ve Kıbrıs'a yansımaları
Crete and the historical process of separatist activities in crete and their reflections onto Cyprus
- Tez No: 219717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Etnik açıdan Osmanlı Devleti'nin minyatürü durumundaki Türkiye, kendisine Osmanlı'dan miras kalan sorunları çözmek için pek çok cephede mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu mücadelenin başında da Yunanistan ile yaşanmış sorunlar gelmektedir. Girit ve Kıbrıs odaklı bu sorunlar; Ege Adaları, kara ve deniz sınırı ile kilise sorunları, Türkiye'nin ulusal ve uluslararası siyasetinin şekillenmesinde uzun süredir en önemli sırayı muhafaza etmektedir.Osmanlı Devleti'nin yönetim geleneğinde olmayan ?asimilasyonculuk,? milliyetçiliğin ve etnik ırkçılığın azınlıklar içerisinde çok hızlı yayılmasına fırsat vermiştir. Devletin bünyesinin çok geniş coğrafi alanlara uzanması; farklı yaşam koşullarının, farklı dil ve kültürlerin ?resmi kamusal alanı? oluşturamaması, zaten asimilasyon seçeneğini hiçbir zaman gündeme getirmemiştir. Bunun nedeni ise ?din otoriteli? yönetim tarzının devletin omurgasını oluşturmasıdır. Her dini inancın kendi gevşek kamusal alanı, zamanın dini mekanlarıdır ve bu mekanlarda toplanan insanlar arasında din eksenli toplum bilinci gelişmiştir.Osmanlı'nın devlet ülküsü ?Nizam-ı Alem? olup, ırkın çok önemli bir özelliği yoktur. Bu da ulusal bilincin gelişmemesinde en önemli etken olmuştur. Osmanlı'da dini temellere dayanan ümmetçilik baskısı ulusal ve bireysel bilincin önünde aşılması imkanız engel olarak yer almıştır. Yöneticiler gerileme sürecinde çok kısa bir sürede bütün yönetim coğrafyasına dağılan ?etnolojik ırkçılık ve mikro milliyetçilik? virüsünün panzehirini batılılaşmada görerek önlem almaya çalışmıştır. Osmanlı Devleti'nin yaptığı her anlaşma ve savaş, yeni tavizler getirmiş ve özellikle Balkanlar ile Akdeniz'den çok kısa bir zaman diliminde çekilmek zorunda kalınmıştır.Bu tezde, ?Girit? ve aynı yöntemlerle Türkiye'den kopartılması planlanan ?Kıbrıs'ın, tarihten günümüze siyasal, askeri, stratejik ve ırkçı-dini hareketler bütünündeki gelişmeleri, günümüz Türkiyesi'nin uluslararası konumu göz önüne alınarak yeniden tahlil edilmektedir. iiiGirit, Ege Adaları, Kıbrıs ve İstanbul'un; Rum-Yunan yayılmacılığı olan Megali İdea ve Enosis Politikaları paralelinde ve ayrıca kilise güdümünde geçmişten günümüze kadarki durumu ve bu durumu etkileyen iç-dış faktörlere yaklaşım sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is the miniature of Ottoman Empire in line of ethnicity, has freed to struggle with many problems to resolve arguments inherited from Ottoman State. The most important ones of these struggles are problems with Greeks. Predominantly Crete and Cyprus, Aegean islands, coastal and sea borders have been the most important issues for a long time for Turkey.Not using assimilation in the administration of Ottoman Empire caused nationalism and ethnicity to spread rapidly among minorities under the Ottoman Empire. Since the borders of Ottoman Empire were very immense, different social lives, different languages and cultures could not create an ?official public area? and that did not let the assimilation option to be on agenda. The reason of this was that the religion formed the backbone of the Empire. The more freedom for religion, the more it caused consciousness of a community between people.In the Ottoman age, Islam was the sole aim of the state, and race was not important. This was the main reason why the consciousness of nationalism was not developed.The rulers of Ottoman Empire in the decline age tried to take precautions to become westernized to prevent ethnicity, racism and micro nationalism. Every waging war and treaty made by Ottoman Empire caused new compensations and especially it forced Ottoman to retreat and lose the immense area in Balkans and Mediterranean.In this study, the island of Crete, and also Cyprus, which is being tried to broken off in similar methods are the subjects that are analyzed on the aspects of politics, military, strategies and racism.