Satış promosyonlarının nihai tüketici satın alma davranışları ile ilişkisi ve Türk GSM sektöründe bir araştırma
The relation between sales promotions and end-consumer purchase behavior and a research on Turkish GSM sector
  1. Tez No: 219718
  2. Yazar: EYLEM İLGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
?sletmelerin ürün ve hizmetlerini pazara sürerken beklentileri, tüketicilerin ürün vehizmetleri için satın alma davranısı göstermeleridir. Günümüzde isletmeler rekabetve teknolojik gelismelerin baskısı ile, rakiplerinden sıyrılarak ürün ve hizmetlerinipazarda tutundurmak için birtakım pazarlama faaliyetleri aracılığıyla hedef kitleleri ileiletisim kurma, ürün ve hizmetleri hakkında olumlu bir tutum olusturmaçabasındadırlar. Bu çalısmanın genelinde de tutundurma faaliyetlerden olan satıspromosyonları ve satıs promosyonlarının GSM sektöründeki nihai tüketicilerin satınalma davranısları ile iliskisi ele alınmaya çalısılmıstır.Çalısmanın ilk bölümünde, satıs promosyonlarını kavramsal düzeyde açıklayabilmekiçin tutundurma kavramı ve diğer tutundurma karması elemanları açıklanmıstır.?kinci bölümde tutundurma karması elemanlarından olan satıs promosyonları elealınmaya çalısılmıstır. Bu çalısmada satıs promosyonları yöneldiği hedef kitleleraçısından sınıflandırılmıstır. Ayrıca bu sınıflandırmaya göre uygulanmakta olan satıspromosyonları türleri de irdelenmistir.Üçüncü bölümde tüketici davranısları konusuna yer verilerek tüketici satın almadavranıslarına kavramsal açıklama getirilmeye çalısılmıstır.Dördüncü ve son bölümde ise GSM sektörü ile ilgili açıklamalar yapıldıktan sonra busektörün nihai tüketicileri konumunda olan GSM hattı kullanıcıları ile yapılan anketarastırmasının sonuçlarına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Corporations expect to generate immediate interest of consumers when they launchtheir products or services. Nowadays, technologic developments and performanceof the competitors put a great pressure on corporations. That is why, contemporarycompanies need to make extra effort in order to transcend all their rivals. Marketingactivities are the most common instruments to do this. Corporations get across withtheir target audience and try to create a positive impression on them by means ofmarketing activities. Sales promotions in GSM sector and thier effects on purchasingbehaviour of end consumers have been invastigated in this paper.First part of study is an introduction to the promotion concept and other promotionmix elements. Purpose of section is to be able to give definitions and explanation ofthese elements on conceptual base.Second part is an approach to sales promotion as an element of the promotion mix.Sales promotions are categorized according to the target audience, and also utilisedsales promotion types for these categories are explained in this section.Third part covers conseptual interpretation of consumers? purchasing behaviour.Last section implies general information about GSM sector and the results of apublic survey which has conducted among end-users of GSM products.