Avrupa Birliği tarım politikaları ve uyum sürecinde Türk tarım politikalarının Avrupa Birliği'ne entegrasyonu
European Union common agricultural policies and integration of Turkish agricultural policies to European Union during consistency process
- Tez No: 219719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ?NCİ KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarım, insanoğlu için binlerce yıldır önemini korumaktadır. Gelecekte,teknoloji ve sanayi ne kadar gelisirse gelissin, tarım insanoğlu için en önemli sektörolma özelliğini her zaman koruyacaktır.?kinci Dünya Savası sonrası tarımın hayati öneminin bir kez daha farkınavaran Avrupa, kurulan Birlik çerçevesinde ilk ortak politika olarak, Ortak TarımPolitikasını uygulamaya koymustur. ?ktisadi, siyasi ve sosyal anlamda büyük kitlelerietkilemesinin yanısıra, Birlik bütçesinin en büyük kısmının Ortak TarımPolitikalarına ayrılması, tarımın Avrupa Birliği için önemini göstermektedir. BirinciBölüm Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikalarını içermektedir.Avrupa Birliğinin tarım politikalarının dayandığı temelleri, gelisim sürecinive yapılan reformları anlayabilmek, Türkiye'nin üyesi olmak istediği Birliğin tarımpolitikalarının mantığını bilmesi açısından son derece önemlidir. Avrupa Birliğihangi asamalar sonucunda tarımda dünyanın en büyük güçlerinden biri halinegelmistir? Bu soruyu yanıtlamak, Türkiye'nin yapması gereken ev ödevlerikonusunda yararlı olacaktır.?kinci bölüm ise Türkiye'nin Tarım Politikalarına ve mevcut durumunadeğinmektedir. Birliğe dahil olmak isteyen Türkiye'deki mevcut durum, üzerindeçalısmamız gereken pek çok konu olduğunu bize göstermektedir. Tarım sektöründekieğitim, verimlilik, tarımsal yapı, üretim ve kalite gibi sorunların kısa zamandaasılabilmesi imkanlar dahilinde değildir.Üçüncü bölümde Avrupa Birliği'ne katılım öncesi Türkiye'nin yapmasıgereken reformlara değinilmistir. Uzun bir yolda ilerleyerek Avrupa Birliği'ninüyeleri arasında yerini almak isteyen Türkiye'nin yapması gereken en basta gelenödevlerden biri, Birliğin tarım politikalarına uygun olarak, tarıma olan bakısınıdeğistirmesi gerekliliğidir. Hükümetlerin değismesiyle, tarım politikalarının dadeğismesi anlayısı Avrupa Birliği sürecinde artık son bulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Agriculture have protected its value for human-being by thousands of years.In the future, although technology and industry develop very much and incresingly,agriculture protect being the most important sector feature every time forhuman.After the Second World War, Europe which understood and noticed theimportance of agriculture once again, put into practice Common Agricultural Policyat first within in the framework of union. The first chapter contains the EuropeanUnion?s Common Agricultural Policy.Union affected the crowd of people in economically, socially and politically,in addition to that allocation of the biggest portion of the union budget to CommonAgricultural Policy shows the importance of agriculture for European Union.The second chapter contains the issues of the Turkish Agriculture andanalyses the current situation. To understand the basic principals of agriculturalpolicies of European Union,development process and reformations is very importantfor Turkey to recognize the logic of European agricultural policies before entrance ofEuropean Union.How can European Union become one of the biggest power inagricultural area and which processes EU follow?Current situation of Turkey that wants to be a member of EU shows that thereare so many issues we study and give importantance. Problems in agricultural sectorabout education,productivity,agricultural structure,production and quality can not besolved in a short time with curret situation.The third chapter contains the reforms in the Turkish Agricultural Policy preaccesionto European Union. One of the significant duty for Turkey that moves alongat a long way to be a member of EU is to change point of view about agriculture byfollowing EU policies.The understanding of changes of agricultural policies fromone government to another government is ceased to exist at this EU process.