Perakende sektörünün markalaşma sürecinde halkla ilişkilerin işlevi üzerine bir uygulama
A practise about the function of becoming a brand of retail sector
  1. Tez No: 219720
  2. Yazar: BERNA NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Küresellesen dünya ekonomisinin ortaya çıkardıgı yogun rekabet ortamı, çalısmanın bütününde açıklandıgı gibi ,firmaların tercih edilen olabilmesi için, farklılasma dolayısıyla markalasma ihtiyacını da beraberinde getirmistir. Çalısmamızda markalasma sürecinin basarıyla tamamlanabilmesi için firmaların; hedef kitleleriyle stratejik açıdan planlanmıs, etkili ve çift yönlü iletisim kurmalarının öneminden bahsettik. Bu iletisimin kurulmasında firmaların; halkla iliskiler araçlarını nasıl ve ne ölçüde kullandıklarını belirlemeye yönelik bir çalısma yapıldı. Bu çalısmanın amacı; firmaların markalasma sürecinde; halkla iliskiler yöntem ve tekniklerini kullanmaları gerekliligini ortaya koymaktır. Çalısmanın bütününde aktardıgımız kuramsal bilgileri, yaptıgımız arastırmayla bütünlestirdik. Arastırmada; seçtigimiz firmaların halkla iliskiler yetkilileriyle (firma seçimindeki kriterler çalısmanın içinde açıklanmıstır) anket yaparak, markalasma süreçlerinde, halkla iliskiler araçlarını kullanıp kullanmadıkları, yöntem ve tekniklerin ne ölçüde bilindigini ve uygulandıgını bulguladık.
Özet (Çeviri)
As it was explained in the whole study, the intense competitive environment caused by the globalization of the world economy, forced companies to create differences and to become a brand in order to be chosen. In this study, we mentioned the importance of creating an interactive, strategically planned and effective communication with target audience, in order for firms completing this branding process successfully. It was studied to find out how and at what proportion the firms use the public relations `tools in order to create this communication. The aim of this study is to show the necessity to utilize the methods and tools of public relations for firms in the process of becoming a brand. We combined the theoretical information with the research findings we found in this study. We made a questionnaire to the managers of the chosen companies in order to find out whether they used PR methods, tools in the branding process and if so, how they used these tools