Avrupa Birliği(AB) ortak Tarım Politikası'na Türkiye'nin uyumu ve 1980 sonrası dönemde Türk tarımının AB ile dış ticaretteki rekabet gücünün iktisadi analizi
Turkey's adaptation to the common agricultural policy of EU and the economical analysis of the competitive power of the Turkish agricultural sector with EU after 1980
- Tez No: 146794
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz Bu çalışmada, Avrupa Birliği (AB) Ortak Tarım Politikasına (OTP) uyum sürecinde Türk tarım politikalarının 1980 yılı sonrasında geçirdiği değişimler, gerek tarımsal politikalar gerek sosyoekonomik faktörler ve gerekse dış ticarette rekabet edebilirliğimiz anlamında, AB'ye aday ülke olma ve tam üyelik kriterleri çerçevesinde iktisadi anlamda analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, taraf olunan uluslararası anlaşmalardaki Türkiye'nin yükümlülükleri ve taahhütleri de incelenerek, AB tam üyeliği sürecinde OTP'ye uyumun avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Türkiye'nin AB ile karşılıklı dış ticaretinde tarımsal ürünler anlamında OTP'ye uyum sürecinde ve AB'ye tam üyelik sonrasındaki Türk Tarım sektörünün mevcut ve olası pozisyonu, istatistikler ve karşılaştırmalı iktisadi analizlerle irdelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada Türk tarımının geleceği ve tarım ürünleri dış ticaretinin AB ve dünya pazarlarında rekabet edebilirliği kapsamında, işaret edilen avantaj ve dezavantajlar ile ilgili tavsiye niteliğinde kısa ve uzun vadeli çözüm önerileri getirilmiştir. ABSTRACT This study is aimed to analyse the changes in the Turkish Agricultural Policies after 1980, in the context of both agricultural policies, socioeconomical factors, our competitiveness in foreign trade, and their impacts on our EU candidacy and with an economical point of view within the scope of full EU membership. To this end, the advantages and disadvantages of our adaptation to the CAP within the process of EU membership have been discussed by analysing our obligations and commitments in international treaties in which Turkey takes part. The present and possible future positions of the Turkish Agricultural Sector through the adaptation process and after full EU membership, in the context of our reciprocal agricultural goods trade with the EU, have been underlined through statistics and comparative economical analyses. As a conclusion, this study is bringing short and long term solutions, in form of recommendations, to the advantages and disadvantages addressed in the context of the future of the Turkish Agriculture and its competitiveness in the EU and World agricultural goods markets. ill
Özet (Çeviri)