Birleşme sonrasında Federal Almanya'nın yeni Avrupa vizyonu
The New European visision of Germany after the uniting
- Tez No: 219726
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada, Almanya'nın Birleşme süreci ve bu süreç sonrasında oluşan yeni dışpolitikası bağlamında oluşan yeni Avrupa Vizyonu analiz edilmeye çalışılmaktadır.Buşekilde Almanya'nın, İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşan yeni dünya düzeninde, kendiiradesi dışında ayrı iki devlet olarak varlık gösterdiği dönemin aksine tekrar güçlenipbölgesi ve bölgesi dışında etkili bir aktör olmak yöndeki çabası ve bu yolda izlediğipolitikalarını ortaya koymaktadır.Bu şekilde, ?Birbirine hem çok yakın hem de çok uzak iki toplum ?gerek kendi iradeleri,gerekse değişen yeni dünya düzeninin getirdiği yeni koşullar ile beraber tekrar bir çatıaltında toplanırken, Almanya, ?Ekonomik bir dev ama siyasi bir cüce? olmak yerine baştaAB ve Avrupa entegrasyonunda etkili bir aktör, bir lokomotif olduğunu ve bu etkisini bölgeiçinde olduğu kadar bölge dışında etkili olduğunu gösterir.Bu hali ile de Almanya oluşandünya düzeninde, Avrupa'nın entegrasyonu süreci ve de özellikle 11 Eylül sonrasındaoluşan işbirliği ortamında kendisinin Avrupa ve Avrupa istikrarı için ne denli önemli vevazgeçilmez olduğunu bir kere daha ortaya koymak fırsatını yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the new European Vision with respect to the integration process ofGermany and the new foreign policy designed afterwards. Thus, this study introduces to theefforts and policies of Germany in order to get an effective actor both inside and out of theregion, contrary to the period that it existed as a separated country into two states out of itscommand ,within the context of the new world order generated after the second world war.Thereby, societies which are both familiar and unfamiliar to each other at the same time havebeen unified due to both in their own will and the conditions resulted from the new worldorder. In such a case, Germany showed that it is an important actor for European Union andthe integration process of Europe whose effectiveness is penetrating both inside and out ofthe region. Furthermore, Germany had the chance to prove of its dispensability for Europeiiiand stability of Europe within the world order with respect to integration process of Europeparticularly during the cooperation process generated after the 11st September .