Soğuk Savaş sonrası dönemde Almanya'nın Avrupa Birliği politikalarının dönüşümü
Transformation of Germany's European Union policies in the post-Cold War era
- Tez No: 587267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Almanya II. Dünya Savaşından yenik çıkmış, savaş galibi Müttefik Ülkelerin anlaşmaları ile Batı ve Doğu Almanya olmak üzere ikiye bölünmüştür. Günümüzde varlığını Federal Alman Cumhuriyeti olarak devam ettiren Batı Almanya, 1949 yılında yarı bağımsız devlet olarak kurulmuştur. Coğrafi olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sınırında yer alması, NATO ittifakı içerisindeki önemini arttırmıştır. Schuman Planı ile başlayan Avrupa bütünleşme süreci ise Batı Dünyası'nda kabul görmesini sağlamıştır. Bu süreci bağımsızlığını kazanmak için başarılı bir şekilde kullanan Batı Almanya, kısa sürede Batı toplumundaki yerini sağlamlaştırmıştır. Avrupa Ortak Pazarı, sanayi üretimine dayanan Batı Almanya ekonomisi için fırsat olmuş, 1970'lere gelindiğinde ise Avrupa'nın ekonomik anlamda en gelişmiş ülkesi haline gelmiştir. SSCB'nin dağılması ile Doğu Almanya ile Birleşme hedefini gerçekleştiren Almanya, ekonomik anlamda ve nüfus olarak Avrupa'daki en büyük güç haline gelmiştir. Soğuk Savaş'ın ardından Avrupa'da Almanya lehine değişen güç dengeleri, Almanya'nın bütünleşme politikalarında dönüşüme yol açmış ve Avrupa bütünleşme sürecindeki etkisini arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı, Soğuk Savaş sonrası Almanya'nın, Avrupa bütünleşme politikalarındaki değişim ve sürekliliği ortaya koymak, aynı zamanda bu ülkenin Avrupa bütünleşme sürecine olan etkilerini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Germany was defeated in World War II and was divided into two, West and EEDC Germany, by the agreements of the Allied Countries. West Germany, which exists as Federal Republic of Germany today, was founded in 1949 as a semi-independent state. Its geographical location at the border of the Union of Soviet Socialist Republics increased its importance within the NATO alliance. The European integration process, started with the Schuman Plan, enabled it to be accepted in the Western World. West Germany successfully made use of this process to regain its independence and consolidated its position in the Western world in a short time. The European Common Market was an opportunity for the highly industrialised West German economy, and by the 1970s it became the most economically developed country in Europe. With the dissolution of the USSR, Germany has achieved the goal of Unification with EEDC Germany and has become the biggest power in Europe in terms of economy and population. The changing balance of power in favour of Germany in the aftermath of the Cold War led to the transformation of Germany's policies in the European Community / European Union and increased its influence in the European integration process. The aim of this study is to reveal the principle of change and continuity in post-Cold War Germany's European integration policies and also to discuss its effects on the European integration process.