Almanya Federal Cumhuriyeti'nin doğu politikası (1949-1990): Almanya sorununun gölgesinde kriz ve uzlaşı
The Eastern Policy(Ostpolitik) of the Federal Republic of Germany(1949-1990): The Crisis and Rapprochement in the Shadow of the Germany Problem
  1. Tez No: 490756
  2. Yazar: ABDULLAH PEKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tezde, 1945'te başlayan ve Almanya'nın bölünmesiyle sonuçlanan işgalden, Almanya'nın yeniden birleşmesine kadar geçen dönemde Almanya Federal Cumhuriyeti'nin doğu politikası incelenmiştir. Araştırmanın temel varsayımı, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin, yumuşama dönemine kadar Batı'yla kurduğu iyi ilişkilerin benzerini yumuşama döneminden sonra Doğu'yla kurduğudur. Tez kapsamında doğu politikası, belirli bir dönemin konusu olarak değil, Almanya sorununun ve Soğuk Savaş'ın başından sonuna kadar bir bütün halinde ele alınmıştır. Bu bağlamda, Federal Cumhuriyet'in ile Doğu Bloku ilişkilerinde en önemli konu olan Almanya sorununun gelişim seyri içinde Bonn'un Doğu'ya yaklaşımı, tezin ana çerçevesini oluşturmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, İkinci Dünya Savaşı'nın sonundan Berlin Krizi'ne kadar Federal Cumhuriyet'in uluslararası sistemdeki yeri ve Almanya sorununa yaklaşımı tespit edilmiştir. Berlin Krizi'nin değerlendirilmesiyle başlayıp, yeni doğu politikasının mimarı Willy Brandt'ın görevden ayrılmasıyla biten ikinci bölümde, Federal Cumhuriyet ile Doğu Bloku'nun ilişkilerinde krizden uzlaşıya yaşanan dönüşüm incelenmiştir. Son bölümde ise, Bonn'un doğu ilişkilerinin, yumuşama döneminde ve sonrasında ortaya çıkan uluslararası konjonktürde nasıl konumlandığı irdelenmiştir. Almanya'nın birleşme sürecinde Federal Cumhuriyet'in doğu politikası değerlendirilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the eastern policy of the Federal Republic of Germany is examined from the occupation which started in 1945 and resulted in the division of Germany to the reunification of Germany. The main assumption of the study is that the Federal Republic of Germany built good relations with the Eastern Bloc after the détente period as well as with the Western Bloc before the détente. In the thesis, the eastern policy is taken as a whole from the beginning to the end of the Germany problem and the Cold War, not as a matter of a certain period. In this context, within the progress of the Germany problem which is the most important issue in the relations between the Federal Republic and the Eastern Bloc, Bonn's approach to the East formed the main framework of this thesis. In the first chapter of the study, the position of the Federal Republic in the international system from the end of World War II until the Berlin Crisis and its approach to the problem of Germany has been identified. The second chapter, starting with the assessment of the Berlin Crisis and ending with the resignation of Willy Brandt who was the architect of the new eastern policy, the transformation of the Federal Republic and the Eastern Bloc relations has been examined from the crisis to rapprochement. In the last part, Bonn's eastern relations are scrutinized with the international conjuncture during and after the détente period. At the end of the study, the eastern policy is evaluated in the process of reunification.