Yeni Türk Ceza Kanunu kapsamında bilişim suçları ve Emniyet Genel Müdürlüğü uygulamaları
Computer crimes and practice of Turkish National Police at the scope of New Criminal Law
- Tez No: 219728
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bilisim suçları her geçen gün biraz daha hayatımıza girmektedir. Her gün bu suçların magdurları ile karsı karsıya kalmaktayız. Ne varki bu alanda tam bir farkındalık gelismemistir. Bu çalısmada son zamanlarda oldukça yogun olarak karsımıza çıkmakta olan bilgisayar suçları ve bu suçlar ile mücadele için görevli bulunan Emniyet Teskilatının durumu irdelenmistir. Bunun yanında Emniyet Genel Müdürlügü için bilisim suçları ile mücadeleye yönelik olarak birtakım öneriler getirilmis ve dari Yapılanmanın nasıl olması gerektigi konusu personel, egitim ve benzeri çesitli unsurlarda göz önünde bulundurularak bu öneriler içerisinde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The term“Computer Crime”is entering our life more and more day by day. We come across victims of the computer crime every day. However, people still don't know what to do. At this study, computer crime entered our life more and more and the situation of Turkish national police entrusted with fighting against computer crimes is explicated. Additionally, it gives some suggestions about how Turkish National Police can fight against computer crimes and how Administrative Structure should be designed is studied within these suggestions while taking into account of staff, education and some similar conditions.