Türk hukukunda bilişim suçları ve bilişim yoluyla işlenen suçlar
Cyber crimes and crimes committed using cyber systems in Turkish law
  1. Tez No: 677827
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yüzyılda teknoloji alanındaki gelişmeler hız kazanmış ve eğitimden sağlığa, hemen her alanda teknolojik gelişmelerden kaynaklanan değişimler yaşanmıştır. Teknoloji alanında yaşanan bu gelişmeler toplumsal ilerlemeye katkı sağladığı gibi bir takım problemleri de beraberinde getirmiştir. Teknoloji alanındaki gelişmenin yarattığı problemlerden birisi de teknoloji vasıtasıyla suç işlenmesinin kolaylaşması ve alışılagelmiş suçların yanı sıra yeni suç tiplerinin ortaya çıkmasıdır. Bu gelişim sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bilişim suçları, kavramsal açıdan dar anlamıyla Türk Ceza Kanunu'nun Bilişim Alanında Suçlar başlıklı onuncu bölümünde düzenlenen suçları ifade etmektedir. Bu suçların özelliği, yalnızca bilişim sistemleri kullanılarak işlenmeleridir. Bunun dışında, yapısı gereği bilişim sistemleri aracılığıyla işlenmesi zorunlu olmayan suçlardan bazılarının işlenişinde, söz konusu sistemlerin araç olarak kullanılması, cezayı ağırlaştıran nitelikli unsur olarak kabul edilmiştir. Türk Ceza Kanunu'nun 142/1-e maddesi ile 158/1-f maddesi bu kapsamdadır. Bunlar, geniş anlamda bilişim suçu olarak anılmaktadır. TCK'da yer verilen diğer suçların da bilişim sistemleri kullanılarak işlenmesi mümkün olup bu ihtimalde, bunlar da geniş anlamda bilişim suçu kapsamında değerlendirilir. Çalışmada dar ve geniş anlamda bilişim suçları incelenmiştir. Bu kapsamda, ceza adaleti yönünden ortaya çıkan meseleler ile tatbikatta karşılaşılan diğer sorunlara değinilerek bunların çözümüne ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, developments in the field of technology have gained momentum and changes have occurred as a result of technological developments in almost every field from education to health. While these developments contributed to social progress, they also brought along some problems. One of the problem is caused by the development in the field of technology is the facilitation of crime and the emergence of new crime types with known crimes. The concept of cyber crimes has emerged as a result of these developments. This concept in a narrow sense expresses the crimes included in the tenth section of the Turkish Penal Code titled Crimes in the Field of Informatics. The common feature of these crimes is that they can only be commited using cyber systems. It is not necessary to use cyber systems to commit some crimes. It is considered qualified to commit these crimes using cyber systems. Examples of these are Penal Code Of Turkey articles 142/1-e and 158/1-f. These crimes are cybercrime in a broad sense. Other crimes can also be committed using cyber systems. In this study, cybercrime has been examined in a narrow and broad sense. In this context, the problems arising in terms of criminal justice and other problems encountered in practice were mentioned and solutions were given.