Kıyamet sonrası dünyada bir katil yada kahraman olmak interaktif anlatıda öykü ve karakter yapılanışı ?Fallout? bilgisayar oyunu örnek olayı
Being a murderer or a hero in a post-apocalyptic world;Story and character structure in interactive narrative; ?Fallout? computer game case study
  1. Tez No: 219737
  2. Yazar: TONGUÇ İBRAHİM SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma kapsamında doğrusal anlatının ortamdan bağımsız birimi olarakkabul edilen ?öykü?nün (fabula) ve karakterin interaktif bir anlatıda alacağı yapı vebu yeni yapının doğrusal ?öykü? ile arasındaki ortaklıklar ve farklılıklararaştırılmıştır. Bu amaçla interaktivite kavramı iletişim ve iletişim teknolojileriaçısından; anlatı, öykü, olay örgüsü ve karakter yapısı doğrusal anlatı sınırları içindeincelenmiştir. Daha sonra interaktif anlatıda katılım ve interaktif öykü ilişkisisorgulanmıştır. Kuramsal olarak interaktif öykünün yapısal özelliklerinin ortayakonulmasının ardından bu özellikler ?Fallout? bilgisayar oyunu örneği üzerindeincelenmiştir. İncelemeler sonucunda görülmüştür ki interaktif öykü; interaktifolmayan öykü ile yapısal benzerlikler taşımasına karşın ortamdan tamamen bağımsızbir yapı oluşturamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research work is on the special and common properties of ?story?(fabula) structure, which is considered as independent from medium, in interactiveand non-interactive narrations. Therefore the concept of interactivity have beeninvestigated through the communication sciences and communication technologies.Then the structure of linear narration has been studied and the relationship betweenstory, plot and character has been examined. After that the relationship betweeninteractive narration and interactive story is discussed and the characteristics ofinteractive story structure has been exposed. At least the computer game ?Fallout?has been examined through the aspects of interactive story structure. Resultantly, itwas seen although interactive story structure had common characteristics with noninteractivestory structure; it was unable to be independent from the features of themedium.