Basının Türk dış politikası üzerindeki yönlendirici etkisi
A directing effect on foreign Turkish policies issues in press
- Tez No: 219738
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Basın 4.güç olarak demokratik rejimlerin vazgeçilmez öğelerinden biridir.Yönetenlerle, yönetilenler arasında aracı konumundadır. Türkiye'de tirajları fazlaolmamasına rağmen gazeteler, kamuoyu yaratma gücü ve geniş kitlelere ulaşabilmesisayesinde ülke gündemi üzerinde etkili olurlar.Türkiye, gündemi çok sık değişen (ve/veya değiştirilen) bir ülkedir. Basınıngündeminin sık sık değişmesi, basın kuruluşlarının yayın politikalarıyla doğrudanilgilidir. Sosyal hareketlilik nedeniyle meydana gelen olay yoğunluğu bir etkenolarak görülse de gündem değişikliklerinde temel faktör basın kuruluşlarının yayınpolitikasıdır.Tüm bu karmaşık yapı ve eylemler arasında sıkışıp kalan ancak 4.güç diyeadlandırılan basının; iç politikada olduğu kadar acaba dış politikada da biryönlendirici etkisi söz konusu mudur?Buradan hareketle özellikle dış politika üzerinde yönlendiren unsur olarakgörülen ve ulusal çapta yayın yapan 7 adet gazetenin (Hürriyet, Milliyet, Sabah,Cumhuriyet, Radikal, Zaman, Türkiye) 2000/2005 yılları arasında dış politika konuluhaber ve köşe yazılarından seçilenler istatistiki değerlendirmeğe tabi tutulmuş vetezde vurgulanmak istenen etkinin ve yönlendirmenin varlığı doğrulanmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The press is one of the essential elements of democratic regime as the 4thpower. It functions as the mediator between the director and the one being directed.In Turkey, although the newspapers do not have enough circculation, they areeffective on country?s current issues due to their creating power of public andreaching great masses.Turkey is country with its very often changing (or/and changed) currentissues. The very often issue change in press is directly related to the publicationpolicies of the press foundations. Although the events occuring because of the socialdynamism has been regarded as the main factor, the basic factor in current issuechanges is the publication policies of the press foundations.Does the press, which is oppressed amongst these complicated structures andactivities but named as the 4th power, have a directing effect on foreign policies aswell as the one it has on internal affairs?From this point of view, of the 7 internationally publishing newspapers,(namely the Hürriyet, the Milliyet, the Sabah, the Cumhuriyet, the Radikal, theZaman, the Türkiye) regarded as having the directing element especially on foreingpolicies, the choosen news and articles about foreign policies of the years between2000/2005 have been statiscally evaluated and in the effect tried to be emphasizedand the existance of directing tried to be proved.