Sırp milliyetçiliğinin bugünkü Sırp siyasetine etkisi
Influence of Serbian nationalism on contemporary Serbian politics
- Tez No: 219740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yugoslavya'da 1990'larda yaşanan iç savaş sonrasında, Balkanlar'ın sürekliistikrar kazanmasında Sırbistan'ın oynadığı rol yaşamsaldır. Bu çalışma, Sırpsiyasetinde, Batı'nın önyargıyla ?etnik milliyetçilik? adıyla damgaladığı Sırpmilliyetçiliğinin etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel tezi, Sırpsiyasetinin yaşadığı problemlerin kökeninde, Sırp milliyetçiliğinden ziyadedemokrasinin kurumlaşamaması ve Sırp halkının geçmişle yüzleşememesi olduğunugöstermektir. Bu iki problem alanı, Sırp siyasetinde Sırp milliyetçiliğinin etkisiniarttıran faktörler olmaktadır. Sırp milliyetçiliğinin Sırp siyasetinde gündemdekalmasının önemli araçlarından biri de Sırp ulusal mitleridir. Kosova sorunuylagündemde olan sınır sorunları ve Batı'ya entegrasyon için şart koşulan EskiYugoslavya Ceza Mahkemesi'yle (EYUCM) işbirliği konuları temelinde sürekli`kriz' halinde bulunan Sırp siyaseti milliyetçilikten beslenmektedir. Çalışmada, Sırpsiyasetinin Josip Broz Tito ve Slobodan Milo?evi? dönemlerinden aldığı miraslar,milliyetçilik kapsamında incelenmiş, tezde problem alanı olarak belirlenen EYUCMkapsamında, Sırp milliyetçiliğinin Sırp siyasetinde etken bir faktör olarak devamettiği gösterilmiştir.Çalışma için, Almanya'da Berlin Hür Üniversitesi Doğu Avrupa Enstitüsükütüphanesi, Bonn Friedrich Ebert Vakfı, Bonn Avrupa Entegrasyon AraştırmalarıMerkezi kütüphanelerinde araştırma yapılmış, kitap ve bilimsel makaleler tedarikedilmiştir. Ayrıca Viyana'daki Doğu ve Güneydoğu Avrupa enstitüsünden dekonuyla ilgili kaynaklar sağlanmıştır. Bu kaynaklar Batılı akademisyenleringörüşlerinin yanı sıra, Balkan kökenli araştırmacılar ve akademisyenlerin yorum vegörüşlerini de yansıtmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Sırp milliyetçiliğini analizederken mümkün oldukça yerel yorum ve görüşlerden beslenmeye çalışmakolmuştur.
Özet (Çeviri)
After having experienced a bitter civil war in the 1990?s, Serbia plays a vitalrole for the stability of the whole Balkan region. This thesis tries to challenge thewestern reductionist approach, which combines the problems of Serbian politics andsociety with `ethnic nationalism?. The main argument of this thesis is that theunderlying problems of the current Serbian politics are the issues withdemocratization and with coming terms with past rather than the Serbiannationalism. These two problem areas are the factors, which increase the influence ofnationalism in Serbian politics. The most important tool that keeps Serbiannationalism alive are the historical Serbian myths. Serbian politics is in a continuouscrisis because of the border issues as part of the Kosovo problem and the cooperationwith the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia (ICTY). Thesetwo issues play an important role for pursuing populist nationalistic agenda forSerbian politicians. This thesis analyses the legacies of Josip Broz Tito and SlobodanMilo?evi? in terms of Serbian nationalism, and attempts to show the Serbiannationalism?s influence in Serbian politics through investigation of the ICTY.For this thesis research has been conducted in libraries of the Berlin FreeUniversity, Friedrich Ebert Foundation, Bonn and also European Integration Office,Bonn. Vienna East and Southeast Europe Institute resources are also used for thiswork. All these resources, especially the German ones are not only the opinions ofthe Western scholars, but also the Balkan ones. The aim of this thesis was also toobtain local view points and opinions as far as possible.